Kontrolloni 10 çmimet kryesore të kriptove sot

Kontrolloni 10 çmimet kryesore të kriptove sot

Posted on May 9, 2022 by Vial

Çmimet kryesore të kriptove sot

Çmimet e disa aseteve të tjera të 10 kriptove kryesore kanë rënë ndjeshëm në ditët e fundit. Shikoni se si kanë lëvizur çmimet në 24 orët e fundit:

Ethereum (ETH): Çmimi i Ethereum u ul me 3,41% në 2450 dollarë në 24 orët e fundit. Në 7 ditët e fundit, çmimi i ETH është ulur me 14.15. Aktualisht renditet në vendin e dytë më të madh të aseteve të kriptove për sa i përket kapitalizimit të tregut.

Binance (BNB): Çmimi i monedhës Binance u ul me 3,13% në 347 dollarë në 24 orët e fundit. Në 7 ditët e fundit, çmimi i BNB është tkurrur me 11.05%. Aktualisht renditet si aseti i katërt më i madh i kriptove për sa i përket kapitalizimit të tregut.

XRP: Çmimi i monedhës XRP u ul me 0,55% në 0,5656 $ në 24 orët e fundit. Në 7 ditët e fundit, çmimi i XRP është ulur me 9.40%. Aktualisht renditet si aseti i 6-të më i madh i kriptove për sa i përket kapitalizimit të tregut.

Solana (SOL): Çmimi i Solana u ul me 13,41% në 74,91 dollarë në 24 orët e fundit. Në 7 ditët e fundit, çmimi i SOL-it është ulur me 16.73%. Aktualisht renditet si aseti i 7-të më i madh i kriptove për sa i përket kapitalizimit të tregut.

Cardano (ADA): Çmimi i tokenit Cardano u ul me 4,21% në 0,7069 $ në 24 orët e fundit. Në 7 ditët e fundit, çmimi i ADA është ulur me 10.53%. Aktualisht renditet si aseti i 8-të më i madh i kriptove për sa i përket kapitalizimit të tregut.

Terra (LUNA): Çmimi i monedhës Terra u ul me 3,61% në 62,69 dollarë në 24 orët e fundit. Në 7 ditët e fundit, çmimi i LUNA ka rënë me 24.59%. Aktualisht renditet si aseti i 8-të më i madh i kriptove për sa i përket kapitalizimit të tregut.

Çmimi i memecoin popullor Dogecoin (DOGE) u ul me 2,71% në 24 orët e fundit ndërsa çmimi i Shiba Inu (SHIB) u ul me 4,97% gjatë ditës së fundit. DOGE aktualisht renditet i 12-ti dhe SHIB i 15-ti për sa i përket kapitalizimit të tyre përkatës të tregut. Çmimi i DOGE në kohën e këtij raporti ishte 0,1221 dollarë ndërsa çmimi SHIB ishte 0,00001771 dollarë.

2.jpg

Posted under: Education, News

Crypto Crash: Pse po rrëzohet tregu i kriptomonedhave?

Posted on by Vial

Ja pse po rrëzohet tregu global i kriptomonedhave:

Çmimet e kriptomonedhave sot (9 maj 2022): Kapaciteti global i tregut të kriptove është tkurrur në 1.54 trilion dollarë, duke u ulur me 2.28% në 24 orët e fundit, sipas të dhënave të CoinMarketCap të hënën (23:26). Pothuajse çdo 10 çmimet kryesore të kriptove janë ulur në 24 orët e fundit, ndërsa vëllimi i tregut global të kriptomonedhave gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 3.18% në 96.96 miliardë dollarë. Vëllimi i përgjithshëm në DeFi ishte 11.39 miliardë dollarë, që është 11.39% e vëllimit total të tregut të kriptove 24-orëshe. Vëllimi i monedhave të qëndrueshme ishte 87.56 miliardë dollarë, që është 90.3% e vëllimit total të tregut të kriptove 24-orëshe.

Çmimi i Bitcoin gjithashtu është tkurrur në 33,628 dollarë. Dominimi i Bitcoin si aktivi kryesor i kriptove mbetet i pandryshuar gjatë ditës së fundit në rreth 41.48%. Çmimi i përgjithshëm i Bitcoin është ulur me 13.64% në 7 ditët e fundit. Në 24 orët e fundit, çmimi i Bitcoin u ul me 2.25%.

Ekspertët thonë se paniku mbi inflacionin dhe frika e një recesioni të mundshëm janë arsyet e rrëzimit të vazhdueshëm të tregut të kriptove.

“Kur Rezerva e Fed njoftoi se normat e interesit do të rriteshin me gjysmë pikë përqindjeje, BTC pa një rritje të shkurtër lehtësimi ku kripto arriti në 40,000 dollarë. Kjo ndjenjë nuk zgjati shumë pasi pjesëmarrësit e tregut filluan të binin në panik për inflacionin dhe një recesion të mundshëm, duke rezultuar në rënien e tregjeve të aksioneve dhe kriptove,” tha për FE Online Darshan Bathija, CEO dhe Bashkëthemelues i Vauld.

Një rënie e mprehtë e ndjenjës së tregut rezultoi në regjistrimin e niveleve të Bitcoin rreth 34000 dollarë, ndërsa ETH ra në 2527 dollarë.

Indeksi i frikës dhe lakmisë për kripto, i cili mat ndjenjën e tregut qëndron në “frikë ekstreme” për momentin. “Tregjet e kriptove kanë ecur në hap me tregun e aksioneve dhe ajo që ne po shohim tani është se investitorët e trajtojnë BTC-në si një aktiv me rrezik. Në dritën e frikës së rritjes së inflacionit, shumica e investitorëve kanë marrë një qasje për të shmangur rrezikun – duke shitur aksione dhe kriptos njësoj për të ulur rrezikun, “tha Bathija.

s.jpg

Posted under: Education, News

Sa i madh është krimi në kripto?

Posted on by Vial

Është e qartë se ka shumë aktivitete të paligjshme në botën e kriptove – disa prej të cilave, si mashtrimet ose hakimet, janë të dëmshme për përdoruesit e ndershëm të kriptove, ndërsa të tjerët mund të duken si një mënyrë për të anashkaluar rregullat që në radhë të parë ishin të padrejta, si të imponuara nga qeveria. kontrollet e kapitalit.

Bashkimi Evropian është në bisedime në fazën e fundit mbi mënyrën e zbatimit të rregullave të reja që synojnë të frenojnë sjelljen e dyshimtë që përdor asetet virtuale.

Por përpjekja për të kontrolluar shkallën e saktë të aktivitetit të paligjshëm të aseteve virtuale nuk është e lehtë. Zakonisht mbështetet në identifikimin e adresave të kriptove që duken të dyshimta dhe në rritjen e vëllimit të tregtisë së tyre – por përdoruesit e paligjshëm në përgjithësi preferojnë të fshihen në hije.

Rezultati që merrni varet nga sa siguri dëshironi të keni se cilët janë aktorët e paligjshëm në internet. Kur e cilësoni adresën e portofolit si të dyshuar, mund të dëshironi të keni një armë tymosëse që përbën provë absolute, ose të jeni të lumtur të pranoni diçka më probabiliste dhe spekulative.

Për rregullatorët, gjyqtarët dhe zbatuesit e ligjit, të kuptuarit e problemit mund të jetë vendimtar për të përcaktuar nëse ligjet e reja për të detyruar përdoruesit e kriptove të identifikojnë veten janë të nevojshëm apo edhe të ligjshëm.

Megjithatë, ka çuditërisht pak konsensus se sa i madh është krimi i kriptove. Pothuajse me siguri, në terma dollarësh, është i zbehtë nga versioni i jetës reale. Sipas Zyrës së OKB-së për Drogën dhe Krimin, pastrimi i parave nëpërmjet financave konvencionale vlen deri në 2 trilion dollarë, e krahasueshme me vlerën totale të të gjitha tregjeve të kriptove në botë të kombinuara.

Por rregullatorët janë të shqetësuar jo vetëm për vëllimet e përgjithshme, por për atë që ata përfaqësojnë si një pjesë e sektorit të kriptove. Ata kanë vënë re se sa shpejt po fitojnë popullaritet asetet virtuale dhe po mendojnë se cila mund të jetë shkalla e problemit në të ardhmen, jo vetëm sot.

Crypto-crime-1440x564_c.jpg

Posted under: Education, News

Përmbledhje – Çmimet e kriptove ranë gjatë fundjavës

Posted on by Vial

Kriptomonedha më e rendesishme në botë, bitcoin, ra në 34,656 dollarë të dielën pasdite, një rënie prej 3.9% nga e premtja në mbrëmje, e duke vajtur minus 10% diten e diel.

Më herët pasdite, bitcoin ra nën 33,000 dollarë në rreth gjysmën e nivelit të tij më të lartë të të gjitha kohërave prej 67,802 dollarësh në nëntor. Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe, kishte një çmim të dielën pasdite prej rreth 2,565 dollarë, një rënie prej 5.1% nga e premtja në orën 17:00 EDT.

Bitcoin dhe kriptomonedha më gjerësisht janë të njohura për luhatjet e tyre të dhunshme të çmimeve. Investitorët individualë kontrolluan tregun për vite me radhë, por investitorët institucionalë, si fondet mbrojtëse dhe menaxherët e parave, kanë filluar ta dominojnë atë.

Me më shumë investitorë profesionistë që tregtojnë kripto, tregu ka lëvizur gjithnjë e më shumë në të njëjtën kohë me tregjet tradicionale. Shumë investitorë institucionalë që blejnë kriptovaluta i trajtojnë ato si aktive me rrezik, të ngjashme me aksionet e teknologjisë. Investitorët priren të tërhiqen në qoshet më të sigurta të tregut gjatë periudhave të turbullta.

Tregu i aksioneve ra javën e kaluar një ditë pasi Rezerva Federale Amerikane njoftoi një rritje të normës me gjysmë pikë , më e madhja që nga viti 2000, për të luftuar inflacionin.

Nasdaq Composite me teknologji të rëndë arriti të premten në nivelin më të ulët në 52 javë, duke rënë në 12144.66. Nga viti deri më sot, është ulur me 22%. Tregu i kriptove ishte aktiv gjatë fundjavës, me 112 miliardë dollarë në vëllim tregu në një periudhë 24-orëshe, sipas CoinMarketCap. Tregu global i kriptove tani është 1.59 trilion dollarë.

fundjava.png

Posted under: Education, News

Lajmi i Javës! Bitcoin bie nën 33,000 dollarë.

Posted on by Vial

Bitcoin ra nën 33,000 dollarë për herë të parë që nga vera e kaluar të hënën, duke e zgjatur rënien e tij maksimale në më shumë se 51%, ulja me madhe qe nga korriku i 2021.

Bitcoin po provon se nuk është ari 2.0 pasi po lëviz në të njëjtin drejtim si aksionet

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe, vlen rreth gjysmën e vlerës së saj maksimale në rreth 34,000 dollarë. Ajo ka humbur një të katërtën e vlerës së saj këtë vit, krahasuar me një rënie prej 22% në Nasdaq.

4d37dd30-cf9b-11ec-bd77-e2146c70d5a9.jpg

Posted under: Education, News