Përmbledhje – Çmimet e kriptove ranë gjatë fundjavës

Kriptomonedha më e rendesishme në botë, bitcoin, ra në 34,656 dollarë të dielën pasdite, një rënie prej 3.9% nga e premtja në mbrëmje, e duke vajtur minus 10% diten e diel.

Më herët pasdite, bitcoin ra nën 33,000 dollarë në rreth gjysmën e nivelit të tij më të lartë të të gjitha kohërave prej 67,802 dollarësh në nëntor. Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe, kishte një çmim të dielën pasdite prej rreth 2,565 dollarë, një rënie prej 5.1% nga e premtja në orën 17:00 EDT.

Bitcoin dhe kriptomonedha më gjerësisht janë të njohura për luhatjet e tyre të dhunshme të çmimeve. Investitorët individualë kontrolluan tregun për vite me radhë, por investitorët institucionalë, si fondet mbrojtëse dhe menaxherët e parave, kanë filluar ta dominojnë atë.

Me më shumë investitorë profesionistë që tregtojnë kripto, tregu ka lëvizur gjithnjë e më shumë në të njëjtën kohë me tregjet tradicionale. Shumë investitorë institucionalë që blejnë kriptovaluta i trajtojnë ato si aktive me rrezik, të ngjashme me aksionet e teknologjisë. Investitorët priren të tërhiqen në qoshet më të sigurta të tregut gjatë periudhave të turbullta.

Tregu i aksioneve ra javën e kaluar një ditë pasi Rezerva Federale Amerikane njoftoi një rritje të normës me gjysmë pikë , më e madhja që nga viti 2000, për të luftuar inflacionin.

Nasdaq Composite me teknologji të rëndë arriti të premten në nivelin më të ulët në 52 javë, duke rënë në 12144.66. Nga viti deri më sot, është ulur me 22%. Tregu i kriptove ishte aktiv gjatë fundjavës, me 112 miliardë dollarë në vëllim tregu në një periudhë 24-orëshe, sipas CoinMarketCap. Tregu global i kriptove tani është 1.59 trilion dollarë.

fundjava.png

Related Posts

SEC padit Binance se ka keqpërdorur fondet e klientëve

Komisioni i Shkëmbimeve dhe Letrave me Vlerë (SEC) paditi të hënën Binance, bursën më të madhe të kriptomonedhave në botë, duke pretenduar se kompania ...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk përballet me akuza të reja për tregtimin e Dogecoin. Coinbase thotë se AI mund të përfitojë nga kriptomonedhat, ndërsa një portofol ...

Si ndikon një falimentim i ekonomisë së SHBA-së në botën e kriptomonedhave

Tregu i monedhave të qëndrueshme (stablecoins), me një vlerë prej 130 miliard dollarësh, është i fokusuar në bonot e thesarit të qeverisë amerikane, ...