Vlera e kriptomonedhës Terra Luna bie 98% brenda ditës dhe investitorët humbën të gjitha kursimet e jetës së tyre

Vlera në treg e kriptomonedhës Terra (LUNA) ka rënë më tepër se 99%, duke bërë që investitorët të humbasin të gjitha paratë e tyre.

Terra, e cila ishte një ndër 10 kriptomonedhat më të vlefshme në treg, pa një rënie kolosale në vlerën e saj gjatë ditës së enjte deri në $1, ndërkohë që pika e saj më e lartë ishte $120 gjatë muajit të kaluar. Dhe kriptomonedhat e tjera janë në një periudhë tepër të vështirë, por jo kaq sa Terra Luna.

Shumica e humbjeve u kryen brenda një dite të vetme, ndërkohë që vlera ra me 98% brenda 24 orëve. Kjo rënie kaq e madhe e çoi vlerën e kriptomonedhës nga $40 miliardë në vetëm $500 milionë.

“Unë humba të gjitha kursimet e jetës sime.” tha një përdorues i Reddit në r/TerraLuna. “Kisha blerë kriptomonedhën kur aksionet ishin $85, nuk di çfarë të bëj.”

Një tjetër person komentoi duke thënë se ka humbur $15,000 pasi nuk arriti të shiste Terra Luna që zotëronte kur vlera ishte më e lartë se $100 gjatë muajit të kaluar.

Do Kwon, themeluesi i Terra publikoi një tweet ku shkruante: “Së shpejti do të prezantojmë një plan rekuperimi për $UST. E kuptoj që 72 orët e fundit kanë qenë ekstremisht të vështira për ju – duhet të dini se jam i vendosur për të punuar me secilin prej jush për të gjetur një rrugëdalje.”

Në lidhje me situatën, Geek Room kontaktoi me analistin e riskut të tregut të kriptove ne VIAL, Xhesi Shehaj.

IMG-20220513-WA0007.jpg

Related Posts

Si ndikon një falimentim i ekonomisë së SHBA-së në botën e kriptomonedhave

Tregu i monedhave të qëndrueshme (stablecoins), me një vlerë prej 130 miliard dollarësh, është i fokusuar në bonot e thesarit të qeverisë amerikane, ...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Çmimet e tokenave të lidhur me AI u rritën. Rrjeti i Bitcoin-it po mbingarkohet. Binance lançon shërbimin e huasë së NFT-ve ndërsa Hong Kongu jep ...

Gjërat nuk po duken mirë për Binance 

Binance, një nga bursat më të mëdha të kriptomonedhave në botë, e gjen veten të përfshirë në një situatë sfiduese. Kompania po përballet me rritjen e ...