Koleksionet e shtrenjta artistike NFT – Punks, BAYC

Çfarë janë CryptoPunks?

CryptoPunks janë pjesë të koleksionueshme të artit digjital, të përfaqësuara nga NFT-të në Ethereum. Ka 10,000 punk-e artistik të stilit 8-bit, të gjithë me karakteristika unike. Si një nga projektet e para të famshme NFT, ata frymëzuan shumë artistë në kripto dhe madje cuan në zhvillimin e standardit të tokenave ERC-721 për koleksionet dixhitale. Projekti u bë më i popullarizuar në vitin 2021 pasi disa CryptoPunks u shitën për miliona dollarë, duke i bërë ato disa nga NFT-të më të shtrenjta edhe më sot.

baea9931-5a4c-426d-b456-476c33a9a9ef-image.png

BAYC

Pas tyre renditet koleksioni më i vlefshëm dhe më i famshëm mes entuziastëve botërore, i quajtur BAYC (Bored Ape Yacht Club). Pavarësisht se CryptoPunks dolën më 2017 dhe BAYC u lancua më 2021, kto të fundit patën sukses më të lartë si pasojë e komunitetit që krijuan. NFT-ë e BAYC zotërohen nga të famshëm si SnoopDog, Justin Bieber, Jimmy Fallon, Lil Baby, etj. Një NFT e thjeshtë e tillë vlen më shumë se $500,000

d06541d8-48ef-47ff-a02f-0709f8c0a973-image.png
Çfarë mendimi keni për këto çmime dhe cila prej këtyre të dyjave ju pëlqen më shumë?

Related Posts

Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme të kësaj jave

Binance paralajmëron heqjen e monedhave të qëndrueshme për vendet e BE-së. SEC paralajmëron industrinë e kriptomonedhave. Një bursë kriptomonedhash e ...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Themeluesi i OneCoin mëson fatin e tij. Coinbase, Telegram dhe MetaMask prezantojnë të gjitha veçori të reja për komunitetet e tyre ndërsa kompanitë e ...

Lajme të mëdha për industrinë e kriptomonedhave

Ark Invest dorëzon aplikimin e parë në SHBA për Ethereum ETF. Kraken zgjeron shërbimet e tij. Google lejon reklamat NFT, ndërsa rregulla të reja për ...