MicroStrategy dhe El Salvador blejnë Bitcoin

Michael Saylor, CEO i MicroStrategy, një kompani amerikane që ofron inteligjencë biznesi, softuer celular dhe shërbime të bazuara në cloud, zbuloi përmes një postimi në Twitter se firma e tij kishte blerë BTC në këtë rënie të tregut të kriptomonedhave. MicroStrategy bleu 480 BTC me një çmim mesatar prej 20,817 dollarë për bitcoin (BTC) edhe pse tregu mbetet në rënie.

MicroStrategy shpëton ditën?
MicroStrategy ka blerë 480 BTC të tjera dhe duket se komuniteti i kriptomonedhave është i ndarë në të njëjtën gjë. Peter Schiff, një nga avokatët më të mëdhenj të arit dhe një kritik i madh i Bitcoin komentoi postimin e Saylor duke vënë në dyshim blerjen e tij. Kryeekonomisti dhe Strategu Global në EuroPac deklaroi gjithashtu se MicroStrategy ka humbur mbi 1.4 miliardë dollarë nga investimi i saj në BTC dhe beson se firma mund ta kishte blerë BTC me një çmim më të ulët.

El Salvador blen 80 BTC me 19 mijë dollarë
Qeveria e El Salvadorit bleu 80 BTC në mes të rrëzimit të tregut të kriptomonedhave. Vendi shpenzoi mbi 1.5 milion dollarë për të blerë asetet. El Salvadori u bë kryefjalë e lajmeve vitin e kaluar, duke u bërë vendi i parë që aprovoi Bitcoin si kurs ligjor brenda kufinjëve të tij.
Në një postim të fundit në Twitter, Presidenti Nayib Bukele njoftoi se vendi përdori kolapsin e vazhdueshëm për të rritur zotërimin e kriptomonedhave me 80 Bitcoin shtesë. Shuma u ble me një çmim prej 19,000 dollarë për monedhë, që do të thotë se El Salvador shpenzoi pak më shumë se 1.5 milion dollarë.
Ngjashëm me deklaratat e tij të mëparshme, Bukele e përshkroi Bitcoin si kriptomonedhën primare për të ardhmen, duke vlerësuar çmimin e saj aktual në USD. Duke shtuar blerjen e fundit në portofol, El Salvador tani ka një total prej 2,381 BTC. Kjo sasi u përftua gjatë disa muajve të fundit, për të cilën vendi pagoi mbi 105 milionë dollarë. Megjithatë, për shkak të rënies aktuale të tregut të kriptomonedhave, El Salvador tani ka rreth 60 milionë dollarë humbje.

Çmimi i Bitcoin rikthehet në 20 mijë dollarë
Bitcoin i goditi tregtarët me luhatje të egra në çmime, ndërsa asetet dixhitale përpiqen të rifitojnë pozitën e tyre. Kriptomonedha pati një rritje deri në 11.3%, duke u mbyllur shkurtimisht në nivelin 21,000 dollarë.
Bitcoin “mund të jetë i prekshëm nga një kolaps tjetër i shëmtuar që mund të bëjë që shumë tregtarë të frikësohen nga një rënie drejt zonës 10,000 dollarë” nëse trazirat në Wall Street vazhdojnë në tremujorin e tretë, shkroi në një shënim Edward Moya, analist i lartë i tregut në Oanda Corp. Bitcoin u tregtua për herë të fundit në ato nivele në mesin e vitit 2020.

bitcoin.jpg

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...