Platforma e kriptomonedhave Vauld pezullon tërheqjet, synon ristrukturimin

Platforma e kriptomonedhave Vauld pezullon tërheqjet, synon ristrukturimin

Posted on July 5, 2022 by Vial

Vauld, një huadhënës kriptomonedhash i mbështetur nga Coinbase Inc., deklaroi pezullimin e tërheqjeve dhe punësoi këshilltarë për të eksploruar një ristrukturim të mundshëm, duke iu bashkuar rivalëve si: Celsius Network dhe Babel Finance. Vauld i është drejtuar masave të fundit për të shpëtuar nga falimentimi.

Kompania me bazë në Singapor punësoi Kroll si këshilltar financiar dhe Cyril Amarchand Mangaldas dhe Rajah & Tann Singapore LLP si këshilltarë ligjorë, tha shefi ekzekutiv Darshan Bathija në një postim në blog të hënën. Të gjitha tërheqjet, tregtimi dhe depozitat në platformë janë pezulluar.

Lëvizja e Vauld erdhi në më pak se tre javë pasi kompania tha se po përpunonte tërheqjet e fondeve nga klientët. Lëvizja tregon shpejtësinë me të cilën çmimet në rënie po lulëzojnë në sektor, duke i gjunjëzuar firmat që variojnë nga Celsius deri te fondet mbrojtëse Three Arrows Capital (3AC). Menjëherë pas asaj përpjekjeje për të siguruar klientët, Vauld njoftoi planet për të shkurtuar 30% të fuqisë punëtore.

Rënia e Three Arrows Capital ka çuar në një “ngjitje tragjike” në tregun e kriptove dhe ka shkaktuar rënien e firmave të tjera, tha në komentet e dërguara me email të premten analisti i GlobalBlock Marcus Sotiriou, duke vënë në dukje se disa kompani kanë luftuar për të mbështetur klientët që i kanë kyçur fondet me një normë të jashtëzakonshme interesi.

Tregu i kriptomonedhave pati reagim të heshtur ndaj njoftimit të fundit të Vauld, me Bitcoin që tregtohet 1.3% më pak 19,180 dollarë gjatë paradites së të hënës. Kriptomonedha më e madhe ka rënë me më shumë se 70% nga kulmi i saj në nëntor.

E themeluar në vitin 2018 nga Bathija dhe Sanju Kurian, Vauld ofron produkte kreditimi dhe depozitimi të kriptomonedhave. Ajo mblodhi 25 milionë dollarë në një raund financimi të Serisë A të udhëhequr nga Valar Ventures e Peter Thiel në korrik të vitit të kaluar.

Në financim mori pjesë edhe Coinbase Ventures. Bathija tha në postimin në blog të së hënës se Vauld kishte parë më shumë se 197.7 milionë dollarë tërheqje të klientëve që nga 12 qershori, pasi kushtet e tregut u përkeqësuan. CEO i tha gazetës BusinessLine në maj se ai synonte të rriste asetet nën menaxhim në 5 miliardë dollarë nga 1 miliard dollarë.

Vauld tha se ka angazhuar firma financiare dhe ligjore për të eksploruar opsionet e ristrukturimit që do të “mbrojnë më së miri interesat e palëve të interesuara të Vauld” dhe pretendoi se ngrirja e tërheqjeve të klientëve do të ndihmonte “lehtësimin” e përpjekjeve. Sipas deklaratës, Vauld do të bëjë “marrëveshje specifike” për depozitat nga klientët që duhet të përmbushin thirrjet e marzhit në lidhje me kreditë e kolateralizuara.

vauld.jpg

Posted under: Education, News