Solana merr një goditje dhe Michael Saylor jep dorëheqjen, këto dhe më shumë këtë javë rreth kriptomonedhave

Portofolet e hakuar të ekosistemit të Solanës, dorëheqja e Michael Saylor si CEO i MicroStrategy dhe marrëveshja e Coinbase me menaxherin më të madh të aseteve në botë.

Vidhen 5 milionë dollarë në hakimin e Solana-s
Ekosistemi Solana përjetoi një sulm që pa mijëra portofole të komprometohen dhe rreth 5 milionë dollarë pasuri të vjedhura. Ekipi Solana shpjegoi se adresat e prekura nga hakimi ishin të lidhura me aplikacionin e portofolit të kriptomonedhave, Slope, ku u ekspozuan çelësat privatë të përdoruesve. Çelësat e portofoleve harduerikë nuk janë komprometuar.

Michael Saylor jep dorëheqjen si CEO i Microstrategy
Michael Saylor ka dhënë dorëheqjen si CEO i saj në mënyrë që të mund të fokusohet në blerjen e Bitcoin. Për të shuar zërat se ai u detyrua të lëvizte si rezultat i një strategjie të dështuar, Saylor tha se çmimi i bitcoin është rritur 94% që kur Microstrategy miratoi strategjinë e saj Bitcoin në 2020.

BlackRock Marrëveshje me Coinbase
Aksionet e Coinbase u rritën me 30% pasi bursa njoftoi një partneritet me BlackRock që do t'i lejojë klientët e tij institucionalë të blejnë Bitcoin. Coinbase do të sigurojë tregtimin e kriptomonedhave, kujdestarinë, brokerimin kryesor dhe aftësitë e raportimit. BlackRock është menaxheri më i madh i aseteve në botë me më shumë se 8 trilion dollarë nën menaxhim.

Coinbase përballet me padi të shumta
Coinbase tani po përballet me një kontroll të shtuar nga rregullatorët, me kompaninë duke u bërë objektivi i padive të shumta. Në dy dosje të reja, paditësit pretendojnë se Coinbase bëri përfaqësime mashtruese në lidhje me biznesin e saj. Në një padi të veçantë, një ish-menaxher i Coinbase akuzohet për tregti të brendshme dhe Coinbase po hetohet gjithashtu nga SEC për tregtimin e paregjistruar të letrave me vlerë.

Fondi i pensioneve investon në kriptomonedha
Fairfax County Retirement Systems, një fond pensioni amerikan me asete që arrijnë në 6.8 miliardë dollarë, ka zbuluar se po investon në tregjet e huadhënies së kriptove. Shefja e Investimeve, Katherine Molnar tha se rendimentet që ata janë në gjendje të arrijnë janë vërtet tërheqëse.

CME ofron Bitcoin në euro
Bursa më e madhe e derivateve në botë, CME Group njoftoi se ata do të ofrojnë kontrata të së ardhmes Bitcoin dhe Ethereum të shprehura në Euro, në pritje të shqyrtimit rregullator. CME thotë se rajoni EMEA përfaqëson 28% të totalit të kontratave të së ardhmes të Bitcoin dhe Ether të tregtuara, më shumë se 5% krahasuar me vitin e kaluar.

WazirX Exchange ka asete të ngrira
Agjencia e krimit financiar të Indisë ka ngrirë 8 milion dollarë në asete të bursës së kriptomonedhave WazirX. Rregullatorët po hetojnë platformën e tregtimit të dyshuar për pastrimin e parave. Një zëdhënës i WazirX tha se megjithëse nuk pajtohen me akuzat, ata kanë bashkëpunuar plotësisht me Drejtorinë e Përmbarimit.

Instagram zgjeron mbështetjen NFT
Meta po fillon zgjerimin ndërkombëtar të mbështetjes së NFT-ve në Instagram. Përdoruesit dhe bizneset në më shumë se 100 vende tani do të jenë në gjendje të ndajnë NFT-të e tyre në platformë. Për më tepër, Dapper Wallet tani pranohet si një portofol i palës së tretë pasi Instagram zgjeron mbështetjen për blockchain Flow.

Justin Sun mbështet Ethereum PoW (Proof of Work)
Minatori i shquar kinez i Fork, Chandler Guo, ka thënë se do të ndërpresë rrjetin për të krijuar një version të Ethereum pas bashkimit të mbështetur te prova e punës (Proof of Work). Justin Sun, themeluesi i Tron, ka sugjeruar që bursa e tij Poloniex do të mbështesë lëvizjen, duke thënë se nëse forku i fortë Ethereum ka sukses, ata do t'i dhurojnë komunitetit disa ETHW për të ndërtuar ekosistemin.

Revolut do të rrisë stafin e kriptove me 20%
Firma britanike fintech Revolut planifikon të rrisë stafin e fokusuar në kriptomonedha me 20% në të gjithë globin gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, duke injoruar rënien e tregut. Shtytja e punësimit ka për qëllim të ndihmojë Revolut të zgjerojë ofertat e kriptomonedhave, pasi ata e shohin kripto-n si një lojë afatgjatë dhe mbeten pozitive në industrinë e kriptomonedhave.

38eb16d8-1871-40c7-a8d9-d194ff6f2e62-image.jpeg

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Miratohen aplikimet për Bitcoin ETF, por ky miratim nisi më pare me një lajm të rremë. Një përditësim i ri po diskutohet për Ethereum, ndërsa SEC ka...

Bitcoin ETF miratohet zyrtarisht nga SEC

Komisioni i Shkëmbimit dhe Letrave me Vlerë i SHBA-së ka miratuar zyrtarisht fondet e para të tregtueshme të rregulluara në Shtetet e Bashkuara të...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk shkakton polemika si pasojë të një citimi të gabuar gjatë prezantimit të BitKey të Dorsey. Coinbase ju lejon të dërgoni para përmes mediave...