Mastercard bashkëpunon me Binance për të sjellë pagesat me anë të Bitcoin në blerjet e përditshme

Kompania planifikon t'i lejojë njerëzit të përdorin zotërimet e tyre të kriptomonedhave në mbi 90 milionë dyqane, njerëzit mund të jenë së shpejti në gjendje të blejnë një copë bukë me Bitcoin pasi shefi i Mastercard njoftoi një partneritet me bursën më të madhe të kriptomonedhave në botë për të futur pagesa në monedhë dixhitale në dyqanet e rrugëve kryesore.

CEO i kompanisë së kartave tha se po punonte me Binance për t'i lejuar njerëzit të përdorin zotërimet e tyre të kriptomonedhave në mbi 90 milionë dyqane që pranojnë pagesa me Mastercard. Shpërndarja do të nisë në Argjentinë me plane për t'u zgjeruar prej andej.

Michael Miebach, CEO i Mastercard shkroi në një postim në LinkedIn: “Ne mund të zhbllokojmë potencialin e plotë të teknologjisë blockchain kur e bëjmë më të lehtë aksesin dhe më të lehtë përdorimin e tyre.

"Një mënyrë për ta bërë këtë është duke përdorur kriptomonedhat në blerjet e përditshme."

Binance, e cila u themelua nga miliarderi kanadezo-kinez Changpeng Zhao, u vu nën hetim nga autoritetet amerikane vitin e kaluar mes akuzave për pastrim parash. Kompania nuk lejohet të ndërmarrë aktivitet të rregulluar në Mbretërinë e Bashkuar, ka thënë Autoriteti i Administrimit Financiar, që do të thotë se mund të kalojë pak kohë përpara se teknologjia e saj të miratohet në dyqanet britanike. Sidoqoftë, blerja dhe shitja e kriptomonedhave si Bitcoin dhe Ether nuk rregullohet nga FCA.

Njoftimi i Mastercard vjen pasi El Salvadori u bë vendi i parë në botë që njohu bitcoin si mjet ligjor në shtator 2021, pavarësisht protestave nga qytetarët dhe thirrjeve nga FMN për të ndaluar pranimin e kriptomonedhës ose rrezikon të humbasë aksesin në kreditë nga institucioni.

Lëvizja do të thotë se bizneset në vend janë të detyruara të pranojnë Bitcoin si një mjet pagese, diçka për të cilën shumë pronarë të bizneseve të vogla nuk kanë qenë entuziastë për shkak të luhatjeve të mëdha në vlerën e kriptomonedhës.

binance-mas.jpg

Related Posts

Si ndikon një falimentim i ekonomisë së SHBA-së në botën e kriptomonedhave

Tregu i monedhave të qëndrueshme (stablecoins), me një vlerë prej 130 miliard dollarësh, është i fokusuar në bonot e thesarit të qeverisë amerikane, ...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Çmimet e tokenave të lidhur me AI u rritën. Rrjeti i Bitcoin-it po mbingarkohet. Binance lançon shërbimin e huasë së NFT-ve ndërsa Hong Kongu jep ...

Gjërat nuk po duken mirë për Binance 

Binance, një nga bursat më të mëdha të kriptomonedhave në botë, e gjen veten të përfshirë në një situatë sfiduese. Kompania po përballet me rritjen e ...