FIFA lançon platformën e NFT-ve në Algorand në prag të Kupës së Botës

Platforma do të debutojë këtë muaj dhe do të shfaqë momente të paharrueshme futbolli, art dhe imazhe.

Me Kupën e Botës 2022 vetëm disa muaj larg, FIFA, organi qeverisës global i futbollit, ka njoftuar se do të nisë një platformë NFT për koleksionet dixhitale me tematikë futbolli.

Sipas FIFA-s, platforma, FIFA+ Collect, do të lançohet në fund të këtij muaji dhe do të shfaqë NFT “të përballueshme, gjithëpërfshirëse dhe të arritshme” që përshkruajnë momente të dukshme futbolli, përmes artit dhe imazheve. Ndërsa Kupa e Botës do të zhvillohet në Katar në fund të nëntorit, momentet nga turneu botëror i futbollit mund të shndërrohen në koleksione dixhitale.

NFT-të janë tokena unik në blockchain që veprojnë si provë e pronësisë mbi asetet digjitale, të tilla si arti, fotografitë e profilit ose artikujt e lojërave video. FIFA+ Collect do të funksionojë në blockchain-in Algorand, një blockchain alternativë ndaj Ethereum dhe Solanës, i cili përdor mekanizmin e provës së aksioneve (PoS) e zhvilluar nga profesori i MIT Silvio Micali. Në maj, Algorand u bë partneri zyrtar i FIFA-s.

“Kjo është një mundësi e arritshme për tifozët në mbarë botën që të angazhohen më shumë në platforma të reja”, tha shefi i biznesit të FIFA-s, Romy Gai.

Detaje të mëtejshme se cilat koleksione do të përfshihen në prezantimin e FIFA+ Collect si dhe llojet e NFT-ve që do të shpërndahen gjatë Kupës së Botës do të publikohen së shpejti. Platforma e NFT-ve do të jetojë në FIFA+, e cila është platforma e organizatës për lojëra të drejtpërdrejta futbolli, lajme, lojëra dhe përmbajtje origjinale.

Algorand nuk do të jetë i vetmi në Doha këtë nëntor. Në mars, Crypto.com njoftoi se do të ishte sponsori ekskluziv i bursave të kriptomonedhave të Kupës së Botës. Kompania, megjithatë, mund të jetë duke kufizuar axhendën e saj ambicioze të partneriteteve sportive: në fillim të kësaj jave, thuhet se hoqi dorë nga një marrëveshje sponsorizimi prej 495 milionë dollarësh me UEFA-n, Ligën e Kampionëve Evropianë.

fifa.png

Related Posts

SEC padit Binance se ka keqpërdorur fondet e klientëve

Komisioni i Shkëmbimeve dhe Letrave me Vlerë (SEC) paditi të hënën Binance, bursën më të madhe të kriptomonedhave në botë, duke pretenduar se kompania ...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk përballet me akuza të reja për tregtimin e Dogecoin. Coinbase thotë se AI mund të përfitojë nga kriptomonedhat, ndërsa një portofol ...

Si ndikon një falimentim i ekonomisë së SHBA-së në botën e kriptomonedhave

Tregu i monedhave të qëndrueshme (stablecoins), me një vlerë prej 130 miliard dollarësh, është i fokusuar në bonot e thesarit të qeverisë amerikane, ...