Bashkëthemeluesi i Terra, Do Kwon përballet me urdhër arresti në Korenë e Jugut

Bashkëthemeluesi i Terra, Do Kwon përballet me urdhër arresti në Korenë e Jugut

Posted on September 14, 2022 by Vial

Një gjykatë në Korenë e Jugut lëshoi ​​një urdhër arresti për Do Kwon, themeluesin e ekosistemit të kriptomonedhës Terraform Labs, rënia e të cilit në fillim të këtij viti shkaktoi një shkatërrim global të kriptomonedhave.

Gjykata në Seul lëshoi ​​një urdhër për Do Kwon dhe pesë të tjerë mbi akuzat që përfshijnë shkelje të ligjit kombëtar të tregjeve të kapitalit, sipas një mesazhi me tekst nga zyra e prokurorit.

Të gjashtë personat ndodhen në Singapor, tha zyra e prokurorit. Do Kwon nuk iu përgjigj menjëherë një emaili që kërkonte koment.

Rënia e platformës Terra në Maj përfshinte rënien e monedhës së qëndrueshme TerraUSD, duke tronditur besimin në sektorin e aseteve dixhitale, i cili ende nuk ka rikuperuar shumë nga humbjet.

Ndjekësit e Do Kwon i referoheshin vetes si “Lunatics” në lidhje me monedhën Luna, një tjetër token që ishte pjesë e ekosistemit që ai ndihmoi për të krijuar. Ai e gjeti veten në qendër të një prej kolapseve më të mëdha të kriptomonedhave kur TerraUSD, e njohur gjithashtu si UST, humbi lidhjen në raport me dollarin dhe rrëzoi ekosistemin që ai kishte ndërtuar.

Rënia e Terra-s nxiti hapjen e hetimeve në Korenë e Jugut dhe SHBA, si dhe rinovimin e rishikimit rregullator të monedhave të qëndrueshme, të cilat janë tokena dixhital që janë të lidhura drejtpërdrejt me dollarin. Monedhat e qëndrueshme (stablecoins) janë një mjet popullor për investitorët që kërkojnë të lënë paratë e gatshme larg monedhave më të paqëndrueshme dhe ato e bëjnë më të lehtë lëvizjen e fondeve në bursat e kriptomonedhave.

Në korrik, prokurorët bastisën shtëpinë e bashkëthemeluesit të Terraform Labs, Daniel Shin, ndërsa hetimi mbi akuzat për aktivitet të paligjshëm pas rënies së TerraUSD u thellua.

Kwon ka thënë se ka një plan bashkëpunimi kur të vijë koha. Në një intervistë me startupin e mediave Coinage, në të cilën tregoi edhe mundësinë për arrest me burg, Kwon tha: “Jeta është e gjatë”.

dokwon.jpg

Posted under: Education, News

Ngjarjet që ndikuan në rritje të Bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera

Posted on by Vial

Fillon numërimi mbrapsht për bashkimin e Ethereum, GameStop bashkëpunon me FTX US, Një grup tregtarësh të kriptomonedhave fituan shuma të mëdha si pasojë e një defekti të Coinbase. Këto histori dhe më shumë këtë javë në botën e kriptomonedhave.

Bitcoin kryeson ndërsa dollari bie

Bitcoin kaloi 21,000 dollarë, duke shënuar ditën e tij më të mirë në muaj pasi indeksi i dollarit amerikan ra me 1% dhe tregjet u nxitën nga aludimi i Fed për një qasje më të butë monetare. Bitcoin u rrit më shumë se 10% në një ditë të vetme, rritja e tij më e madhe në përqindje ditore që nga mesi i korrikut.

Ditët e fundit përpara bashkimit të Ethereum

Bashkimi i Ethereum është zyrtarisht duke u zhvilluar, në përgatitje për përfundimin në një moment të kësaj jave. Përmirësimi i Bellatrix, “hard fork”-u përfundimtar i rrjetit përpara Merge, tashmë është aktivizuar, duke shënuar fillimin e tranzicionit të shumëpritur të Ethereum nga një model i provës së punës (PoW) në modelin e provës së aksioneve (PoS). Në ditët para bashkimit, Binance ka njoftuar tashmë nisjen e ‘Ethereum staking’ në platformën e saj, e cila i lejon përdoruesit të fitojnë shpërblime me një normë fillestare prej 6% në vit, një nga shpërblimet më të larta në industri.

GameStop bashkëpunon me FTX

Shitësi i lojërave GameStop po bashkëpunon me bursën e kriptove FTX US për të sjellë më shumë klientë në kripto dhe për të punuar së bashku në iniciativat e marketingut në internet. Partneriteti i ri do të prezantojë klientët e GameStop në ekosistemin FTX, duke përfshirë tregjet e tij për asetet dixhitale, duke parë gjithashtu GameStop të bëhet partneri i preferuar i FTX në Shtetet e Bashkuara.

Tregtarët fitojnë shuma të mëdha për shkak të një defekti të Coinbase

Një defekt në bursën e Coinbase lejoi tregtarët nga vendi i Gjeorgjisë të shesin kriptomonedhat e tyre deri në 100 herë më shumë mbi vlerën e tregut. Një gabim që besohet të jetë shkaktuar nga një ofrues i palës së tretë mundësoi që rreth 900 gjeorgjianë të shesin kripto të ndryshme me një kurs këmbimi shumë fitimprurës për monedhën fiat të vendit.

MicroStrategy shet aksione për të blerë Bitcoin

MicroStrategy i Michael Saylor, ka paraqitur kërkesë për të shitur deri në 500 milionë dollarë aksione në mënyrë që të financojë më shumë blerje Bitcoin. Lajmet tregojnë se Saylor nuk po tërhiqet nga plani i tij për ta kthyer MicroStrategy në një ‘kripto proxy’. Që nga viti 2020, ai ka përdorur paratë e mbledhura nga shitjet e aksioneve dhe obligacioneve për të blerë rreth 130,000 bitcoin, me vlerë më shumë se 2 miliardë dollarë.

SHBA kap kriptomonedhat e hakerave të Koresë së Veriut

Firma e analitikës së të dhënave Chainalysis ka zbuluar se autoritetet amerikane kanë sekuestruar kriptomonedha me vlerë 30 milionë dollarë nga hakerat e Koresë së Veriut. Konfiskimet përfaqësojnë afërsisht 10% të totalit të fondeve të vjedhura nga Axie Infinity. Njësitë e zbatimit të ligjit përdorën teknika të avancuara të gjurmimit për të ndjekur fondet e vjedhura për të arkëtuar pikat në bashkëpunim me lojtarët e industrisë duke ngrirë shpejt fondet.

Vidhen fondet e mbledhura për bamirësi të Bill Murray

Legjenda e Hollivudit, Bill Murray, është bërë viktima e fundit e hakerave të kriptove. Kriminelët vodhën mbi 100 Ether që aktori kishte mbledhur përmes një ankandi bamirësie të NFT-ve. Ekipi i Murray thotë se ata kanë paraqitur një raport në polici dhe po punojnë me kompaninë Chainalysis për të identifikuar fajtorët.

El Salvador festoi përvjetorin e adoptimit të Bitcoin

El Salvador festoi përvjetorin e parë të adoptimit të bitcoin. Kombi i vogël i Amerikës Qendrore bëri histori një vit më parë kur zyrtarisht shpalli BTC-në si kurs ligjor, duke u bërë vendi i parë që e bën këtë. Megjithëse çmimi i Bitcoin është ulur rreth 70% që nga kulmi i tij dhe El Salvador është në një humbje masive, vendi nuk ka hequr dorë nga iniciativa.

btc.jpg

Posted under: Education, News