Ngjarja më e rëndësishme në botën kriptove (Merge) dhe më shumë këtë javë rreth kriptomonedhave

Këtë javë në botën e kriptomonedhave bashkimi i Ethereum rezultoi i suksesshëm, Coinbase thotë se politikanët janë adoptuesit të kriptomonedhave dhe Dogecoin bëhet monedha e dytë më e madhe e cila përfaqësohet nga konsesusi i Provës së punës (PoW).

Bashkimi i Ethereum ishte i suksesshëm
Bashkimi i rrjetit të Ethereum 'Merge' u ekzekutua me sukses ditën e enjte më 15 Shtator. Kjo plotëson tranzicionin e Ethereum nga konsensusi i provës së punës (PoW) në konsensusin e provës së aksioneve (PoS), duke reduktuar konsumin e energjisë në rrjet me 99.95%. Në një përpjekje për të bërë histori, një përdorues pagoi 60 mijë dollarë, ose rreth 36 Ether, për të krijuar NFT-në e parë në Ethereum pas bashkimit (Merge). Ky kod i pandryshueshëm u bë i pari që u ndërtua me rrjetin duke u qeverisur nga algoritmi i konsensusit të provës së aksioneve.

U publikua raporti i kriptomonedhave të Shtëpisë së Bardhë
Duke përmendur potencialin e kriptomonedhave për keqpërdorim, ndërkohë që vë në dukje rolin e tyre në rritje në financat globale, Shtëpia e Bardhë lëshoi raportin e saj të parë se si duhet të duket rregullimi i kriptove në SHBA. Kuadri përshkruan se si industria e shërbimeve financiare duhet të evoluojë për t'i bërë më të lehta transaksionet pa kufij dhe si të godasë mashtrimin në hapësirën e aseteve dixhitale.

Veçoria e re e Coinbase tregon ndjenjat e politikanëve rreth kriptomonedhave
Përdoruesit e Coinbase do të mund të shohin se cilët politikanë amerikanë janë "kripto-miqësorë" me një veçori të re brenda aplikacionit, njoftimi që vjen në Twitter nga CEO Brian Armstrong. Veçoria tregon se si anëtarë të ndryshëm të Kongresit vlerësojnë sentimentin e tyre rreth kriptomonedhave, të cilat mund të variojnë nga "shumë pozitive" në "shumë negative".

Fondet e parave të Tornado Cash mund të rikuperohen
Banorët e SHBA-së tani mund të aplikojnë për të rikuperuar fondet e mbyllura në Tornado Cash, e cila u fut në listën e zezë nga Departamenti i Thesarit muajin e kaluar për shkak të pretendimeve se hakerët e Koresë së Veriut e përdorën atë për të pastruar fondet.
Ndërsa fondet e përdoruesve legjitimë u bllokuan dhe pozita ligjore për sanksionimin e një softueri të decentralizuar ishte e dyshimtë, sanksioni tërhoqi reagime nga industria e kriptomonedhave.

Urdhër arresti për Do Kwon
Një gjykatë e Koresë së Jugut ka lëshuar një urdhër arresti për Do Kwon, zhvilluesi kryesor i kriptomonedhave Luna dhe TerraUSD, kolapsi spektakolar i të cilave në Maj rrëzoi tregun e kriptove. Kwon, themeluesi i Terraform Labs, është akuzuar për mashtrim nga investitorët gjatë kolapsit.

Në Kinë tregtimi i kriptomonedhave është i ndaluar, pronësia mbetet e mbrojtur
Në një rast, Gjykata Popullore e Pekinit vendosi se megjithëse Kina ndalon tregtimin e kriptove, pronësia e kriptove mbrohet ende me ligj. Gjykata tha se kriptomonedhat duhet të konsiderohen pronë virtuale dhe shpjegoi se asnjë ligj, rregullore administrative apo rregulla departamenti nuk mund të mohojnë mbrojtjen e vetë kriptomonedhës si pronë virtuale.

Azia kryeson në adoptimin e kriptomonedhave
Një raport i ri tregon se Kina është rikthyer në listën e 10 vendeve më të mira për adoptimin e kriptove pasi pati një rënie nga lista vitin e kaluar. Rajoni APAC përbënte gjashtë nga 10 vendet e para në indeks, me Vietnamin që kryeson listën për të dytin vit radhazi, me mbi 20% të konsumatorëve vietnamezë që përdorin ose zotërojnë asete dixhitale.

Kriptomonedha e dytë më e madhe e konsesusit të Provës së Punës (PoW) është Dogecoin
Pas bashkimit të Ethereum, kriptomonedha e frymëzuar nga memet, Dogecoin, tani është zyrtarisht kriptoja e dytë më e madhe e provës së punës për sa i përket kapitalit të tregut. Bitcoin, natyrisht, mbetet milje përpara nivelit të tregut të Dogecoin prej 7.83 miliardë dollarësh. Sidoqoftë, Dogecoin është ende i qetë përpara pjesës tjetër të kriptove kryesore të provës së punës, ku përfshihen Ethereum Classic, Litecoin dhe Monero.

FE4ECDB1-BBBA-434C-9485-1B902F84BADC.jpeg

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...