Ringjallja e mundshme e Lunës ndërsa Kwon shpallet në kërkim

Bursa e kriptomonedhave Binance do të djegë të gjitha tarifat e tregtimit të mbledhura në çiftet e saj LUNC/BUSD dhe LUNC/USDT.

Për të mbështetur përpjekjet e komunitetit për të ringjallur tokenin Terra (LUNA) i riemërtuar Terra Classic (LUNC), bursa e kriptomonedhave Binance njoftoi një mekanizëm djegieje jashtë Blockchain-it të tyre javën e kaluar. Megjithatë, pasi mori reagime të përziera nga anëtarët e komunitetit, bursa rishikoi qasjen e saj.

Më 23 shtator, CEO i Binance Changpeng Zhao tha se bursa do të krijojë një taksë opsionale prej 1.2% kur tregton LUNC. Zhao shtoi se ata do të vendosin taksën 1.2% për të gjitha tregtimet LUNC nëse tregtarët që zgjedhin të paguajnë taksën arrijnë 50% të vëllimit total të tregtimit LUNC në bursë.

Megjithatë, disa ditë pas postimit, Zhao shpalosi të metat e planit të tyre të mëparshëm. Për shkak të kësaj, Binance njoftoi një metodë të rishikuar për të mbështetur ringjalljen e LUNC. Sipas Zhao, bursa tani do të djegë plotësisht të gjitha tarifat e tregtimit që mbledh nga çiftet e saj të tregtimit LUNC/BUSD dhe LUNC/USDT. Tarifat e mbledhura do të konvertohen në LUNC dhe do të dërgohen në adresën zyrtare të djegies së LUNC.
Përmes kësaj, CEO i Binance beson se bursa do të jetë në gjendje të kontribuojë në uljen e ofertës së LUNC dhe të jetë "e drejtë" për të gjithë përdoruesit.

Pas kolapsit të Terra-s, komuniteti i LUNC vazhdoi të mbrojnë idenë e ringjalljes për tokenin. Bursat e mbështetën atë përmes airdropeve, listimeve, blerjeve dhe djegieve ndërsa anëtarët e komunitetit punuan për zbatimin e një takse djegieje prej 1.2% për të gjitha transaksionet LUNC në Blockchain. Pas kësaj, tokeni tregoi shenja jete, duke u rritur me 250% më 9 shtator.

Ndërkohë, autoritetet e Koresë së Jugut tani janë në ndjekje të themeluesit të Terraform Labs, Do Kwon për shkelje të ligjit të tregjeve të kapitalit në vend. Një gjykatë e vendosur në Seul, lëshoi ​​një urdhër arresti për Kwon dhe pesë të tjerë më 14 shtator. Pas kësaj, Organizata Ndërkombëtare e Policisë Kriminale (Interpol) lëshoi ​​një mandat arresti për Kwon të hënën.

timthumb.jpg

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...