Ngjarjet kryesore që pasuan muajin Shtator

Tregu i kriptomonedhave vazhdoi të bjerë këtë muaj, i cili historikisht ka qenë muaji më i keq për kriptomonedhat. Edhe pse Ethereum (ETH) përfundoi kalimin e tij të shumëpritur me sukses, ai nuk ishte katalizatori rritës që investitorët kishin shpresuar. Ngjarjet kryesore që pasuan gjatë muajit shtator janë:

 • Bashkimi Ethereum (Merge) përfundoi me sukses

 • FTX bleu Voyager Digital për 111 milion dollarë

 • Presidenti amerikan i FTX, Brett Harrison dha dorëheqjen

 • Koreja e Jugut lëshoi urdhër arresti për Do Kwon

 • Helium Network nënshkruan marrëveshje 5-vjeçare me T-Mobile

 • Nasdaq ofron shërbime rreth kriptomonedhave

 • CEO i Kraken dha dorëheqjen

 • Mbretëria e Bashkuar propozoi ligj të ri për kriptomonedhat

 • Çëshja midis Ripple dhe SEC po shkon drejt fundit

 • U publikua raporti i kriptomonedhave të Shtëpisë së Bardhë

 • Fondet e parave të Tornado Cash mund të rikuperohen

 • MicroStrategy shiti aksione për të blerë Bitcoin

 • FTX Ventures blen 30% të kapitalit të Skybridge

 • Themeluesi i Reddit, Alex Ohanion ngriti fondin prej 54 milion dollarësh për NFT-të e Doodles

 • Përditësimi ‘Vasil’ solli përmirsime në Blockchainin e Cardano-s

 • CFTC akuzon Ooki DAO për shkelje të shumta

 • Firma tregtuese e kriptomonedhave Wintermute është hakuar për 160 milion dollarë

 • Poolin, prodhuesi kryesor i Bitcoin pezulloi tërheqjet nga portofolet e kriptomonedhave

 • Drejtori ekzekutiv i Celsius Alex Mashinsky dha dorëheqjen

 • Alternativa e Libra nga Facebook (Sui), e udhëhequr nga FTX, a16z, Jump, Binance, Coinbase, Circle dhe Lightspeed, rriti një fond prej 300 milion dollarë në 2 miliardë dollarë

 • Zhvilluesi i lojërave Theorycraft mblodhi një fond të Serisë B prej 50 milion dollarësh duke u udhëhequr nga Makers Fund

 • SWIFT lidhi partneritet me Chainlink mbi protokollin e komunikimit mes Blockchain-eve dhe TradFi

 • NEAR lidh partneritet me Caerus Ventures mbi fondin prej 100 milion dollarësh për zhvillimin ekosistemit

 • Çmimi i ETHW, u ul nga 32 dollarë në 6 dollarë. Aktualisht tregtohet në çmimin prej 12 dollarësh

 • Menaxheri i aseteve në Londër, Fasanara Capital, lançoi fondin Web3 VC prej 350 milion dollarësh

 • Kalifornia dhe Nju Jork, urdhërojnë huadhënësin e kriptomonedhave Nexo për të ndaluar produktin e investimeve

 • Elon Musk planifikion krijimin e një platformë të mediave sociale të bazuar në Blockchain

 • Solana pësoi ndërprerje tjetër

 • Blackrock planifikon ETF Metaverse

crypto recap.jpg

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...