BE bllokon të gjitha shërbimet e kriptomonedhave për rusët

Bashkimi Evropian (BE) dyfishoi sanksionet e mëparshme kundër Rusisë, të cilat kufizuan transaksionet e Bitcoin-it dhe kriptomonedhave, duke rezultuar në një ndalim të plotë të të gjitha transaksioneve, sipas një deklarate nga Komisioni Evropian.

Të gjitha portofolet, llogaritë dhe shërbimet e kriptomonedhave në Rusi janë të ndaluara. Më parë, transaksionet ishin të kufizuara në 10,000 € (9,900 dollarë).

Ndalimi vjen pas lajmeve të fundit nga Rusia, ku Ministria e saj e Financave njoftoi synimet e vendit për të lejuar çdo industri të pranojë Bitcoin dhe kriptomonedha për tregtinë ndërkombëtare. Muajin e kaluar, zëvendësministri rus i financave Alexei Moiseev deklaroi se "nuk ka asnjë mënyrë për të bërë pa zgjidhje ndërkufitare në kriptomonedha".

Nevoja e Rusisë për të kryer transaksione me anë të kriptomonedhave ka ardhur nga një dialog i vazhdueshëm midis bankës qendrore ruse dhe Ministrisë së saj të Financave.

Por ndërsa dy rregullatorët debatojnë se si të përmbushin detyrën, BE-ja ka ndërhyrë në ndalimin e të gjitha transaksioneve dhe shërbimeve të kriptomonedhave.

Sanksionet e reja shtrihen përtej kriptomonedhës duke përfshirë gjithashtu kufizime ndaj individëve dhe subjekteve në rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. Çdo individ i sanksionuar besohet të jetë i përfshirë në "pushtimin rus, aneksimin e paligjshëm në territoret e përmendura më mësipër.

russia.jpg

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...