Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Si çdo javë tjetër edhe këtë javë bota e kriptomonedhave është përfshirë nga një sërë ngjarjesh të cilat kanë bërë bujë në media. Ja cilat janë ngjarjet më në zë të kësaj jave:

Rrjeti kryesor BSC i Binance është hakuar
Hakerët kanë vjedhur tokena BNB me vlerë rreth 100 milionë dollarë nga Binance. Hakerët shënjestruan Binance Bridge, një urë lidhëse mes Blockchain-eve që lejon transferimin e tokenave. Pasi u zbulua, Binance ndaloi tërësisht Blockchain-in dhe pret që shumë prej tokenave të rikuperohen.

Publikohen të dhënat e përdoruesve nga Celsius
Celsius ka zbuluar historinë e transaksioneve të qindra mijëra përdoruesve të tij në një dosje gjyqësore. Dokumenti i gjatë prej 14,500 faqesh përfshinte informacione të tilla si emrat e klientëve, ID-të e portofolit të kriptomonedhave, llojet dhe shumat e transaksioneve, shërbimet që përdorte klienti si dhe llojet dhe sasitë e tokenave të mbajtur. Publikimi i të dhënave mori një dënim të gjerë në mediat sociale.

BE bllokon të gjitha shërbimet e kriptomonedhave për rusët
Bashkimi Evropian dyfishoi sanksionet e mëparshme kundër Rusisë, të cilat kufizuan transaksionet e Bitcoin-it dhe kriptomonedhave, duke rezultuar në një ndalim të plotë të të gjitha transaksioneve. Të gjitha portofolet, llogaritë dhe shërbimet e kriptomonedhave në Rusi janë të ndaluara. Ndalimi vjen pasi Ministria Ruse e Financave njoftoi synimet e vendit për të lejuar çdo industri të pranojë Bitcoin dhe kriptomonedhat e tjera për tregtinë ndërkombëtare.

Visa dhe FTX lançojnë kartat e kriptomonedhave
Visa dhe FTX Exchange janë bashkuar për të lançuar karta debiti Visa të lidhura me llogaritë FTX në 40 vende. Lançimi do të fillojë në Amerikën Latine, ku përdoruesit e kriptomonedhave do të jenë në gjendje të paguajnë për mallra dhe shërbime duke përdorur asetet dixhitale nga portofolet e tyre FTX me cilindo prej rrjetit të Visas prej 80 milionë tregtarësh.

Mastercard lançon "Crypto Secure"
Mastercard vazhdon të implikohet më shumë në botën e kriptomonedhave, duke zbuluar një mjet të ri për të luftuar mashtrimin. Shërbimi i ri i quajtur “Crypto Secure” do të ndihmojë bankat të vlerësojnë rreziqet që lidhen me tregtarët e kriptomonedhave në rrjetin e saj. Produkti mundësohet nga CipherTrace, një startup i sigurisë së Bllokchain-it, i blerë nga Mastercard vitin e kaluar.

Kompania McDonald në Zvicër pranon kriptomonedhat
Emetuesi i monedhës së qëndrueshme (stablecoin), Tether, po bashkëpunon me GoCrypto për të afruar adoptim masiv për Bitcoin dhe Tether. Nisma, e quajtur “Plan ₿ Foundation”, është krijuar për t'u mundësuar qytetarëve të Luganos të përdorin kriptomonedhat e tyre në McDonald's dhe në galeritë e artit.

Sega do të lançojë lojën e parë në Blockchain
Gjigandi japonez i lojërave, Sega ka njoftuar se do të lançojë lojën e tij të parë në Blockchain. Në bashkëpunim me Double Jump Tokyo, loja do të bazohet në një lojë ‘arcade popullore’, të quajtur Sangokushi Taisen. Struktura e lojës i lejon lojtarët e saj të përdorin karta virtuale në fushën virtuale, kështu që ajo i jep vetes zbatimit të elementeve të Blockchain, por detajet ende nuk janë konfirmuar.

Gjendet kodi i Bitcoin-it i cili ishte i humbur prej kohësh
Një entuziast i Bitcoin ka zbuluar ngarkimin më të vjetër të bazës së kodit të versionit 0.1 të Bitcoin. Zbulimi i Jim Blasko është versioni i parë i njohur, i paprekur i Bitcoin dhe përfshin shënimet personale të Satoshit. Blasko tha se ndërsa mund të ketë versione më të vjetra ekzistuese të bazës së kodit të Bitcoin, ai beson se zbulimi i tij është versioni më i pastër origjinal i Bitcoin.

9a514f66-356c-4f8c-8a76-28b75fa70920-image.png

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...