Themeluesi i Thodex përballet me ekstradimin në Turqi me akuza për mashtrim

Autoritetet shqiptare kanë urdhëruar ekstradimin e themeluesit të arratisur të shkëmbimit të kriptove Thodex përsëri në Turqi. Në gjykatën e Elbasanit u vendos që Faruk Fatih Özer, themeluesi i shkëmbimit të kriptove Thodex, të kthehet në Turqi për t'u përballur me drejtësinë. 27-vjeçari akuzohet për arratisje me fondet e përdoruesve, kur ata raportuan se nuk mund t'i tërhiqnin ato vitin e kaluar. Në gusht, autoritetet në Vlorë arritën të kapnin Özerin. Në këtë pikë, themeluesi i arratisur i shkëmbimit të kriptove ishte i lirë për më shumë se një vit.

Gjykata e Shkallës së Parë në Elbasan vendosi që Özer duhet të qëndronte në paraburgim në shtator. Edhe pse avokatët e tij apeluan shpejt, Gjykata e Apelit në Durrës, qyteti i dytë më i madh i Shqipërisë, la në fuqi urdhrin. Tani, pas disa seancave gjatë tetorit dhe nëntorit, Gjykata ka dhënë vendimin e ekstradimit. Avokatët e Ozerit kanë 15 ditë kohë për të apeluar vendimin në Gjykatën e Apelit të Durrësit.

Skandali Thodex dhe 2 miliardë dollarë të humbur

Vitin e kaluar, përdoruesit e Thodex thanë se nuk ishin në gjendje të tërhiqnin qindra miliona dollarë në kriptovaluta nga shkëmbimi. Shumë përdorues shpejt gjetën përfaqësim ligjor dhe paraqitën një ankesë mashtrimi kundër bursës dhe drejtuesve të saj.

Si përgjigje, bursa bëri një njoftim duke raportuar një mbyllje të përkohshme për shkak të një "luhatjeje jonormale në llogaritë e kompanisë". Megjithatë, Özer, i cili nuk kishte reaguar, dyshohet se u largua nga vendi me 2 miliardë dollarë fonde të përdoruesve. Raportet e para tregonin se ai me gjasë kishte marrë rrugën për në Shqipëri.Autoritetet turke më pas lëshuan një urdhër arresti ndërkombëtar për Özerin, duke e akuzuar atë për mashtrim dhe krijimin e një organizate kriminale. Interpoli më pas lëshoi ​​një njoftim të kuq për themeluesin e Thodex në prill të këtij viti. Autoritetet turke arrestuan 68 të dyshuar, duke përfshirë vëllezërit e motrat e Özer, si pjesë e hetimit të tyre ndaj Thodex gjatë vitit të kaluar. Rreth 21 të pandehur mund të përballen me dënime deri në 40,564 vjet.

Autoritetet turke po hetojnë FTX Ndërkohë, ndërsa autoritetet turke përfundojnë një rast të mashtrimit të kriptove, ato përballen me një tjetër në një shkallë më të gjerë. Agjencia e Hetimit të Krimeve Financiare të Turqisë tha se po heton FTX dhe operacionet e saj brenda vendit në fillim të kësaj jave. Në kuadër të detyrave të saj, tha agjencia, ajo "po analizon dhe shqyrton aktivitetet e këtyre palëve të detyruara". Ato mund të përfshijnë njerëz, institucione, banka dhe ofrues të shërbimeve të kriptove që lidhen me FTX, duke përfshirë filialin lokal FTX Turkey. Kjo e shton Turqinë në listën në rritje të autoriteteve kombëtare që hetojnë veprimet e FTX që nga rënia dhe falimentimi i saj.

Source link i postimit : https://cryptalb.com/thodex.php

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Miratohen aplikimet për Bitcoin ETF, por ky miratim nisi më pare me një lajm të rremë. Një përditësim i ri po diskutohet për Ethereum, ndërsa SEC ka...

Bitcoin ETF miratohet zyrtarisht nga SEC

Komisioni i Shkëmbimit dhe Letrave me Vlerë i SHBA-së ka miratuar zyrtarisht fondet e para të tregtueshme të rregulluara në Shtetet e Bashkuara të...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk shkakton polemika si pasojë të një citimi të gabuar gjatë prezantimit të BitKey të Dorsey. Coinbase ju lejon të dërgoni para përmes mediave...