Javë e vështirë për monedhat e qëndrueshme

Problemet e Silvegate ulin çmimet në treg, Coinbase pezullon tregtimin e një monedhë të qëndrueshme ndërsa një sondazh i ri tregon se si ndihen vërtet amerikanët për sistemin financiar tradicional. Këto histori dhe më shumë këtë javë në botën e kriptomonedhave.

Çmimiet e kriptomonedhave bien me rreth 5% si pasojë e problemeve të Silvergate

Aksionet e Silvergate Capital ranë mbi 50% pasi Silvergate vonoi paraqitjen e raportit të saj vjetor duke thënë se i duhej më shumë kohë për të përfunduar disa procedura auditimi. Njoftimi ngriti pyetje në lidhje me aftësinë e Silvergate për të qenë transparent, duke çuar në një rënie të çmimit për të gjitha kriptomonedhat.

Coinbase do të pezullojë listimin e BUSD

Coinbase do të pezullojë tregtimin e BUSD, duke shpjeguar se monedha e qëndrushme (stablecoin) nuk i plotëson më standardet. CEO i Coinbase, Brian Armstrong tha se bursa vendosi të pezullojë tregtimin e Binance USD sepse kompania kishte shqetësime në lidhje me likuiditetin e saj në kuadër të lajmërimeve të fundit të bëra nga rregullatorët amerikanë që emetuesi i monedhës, Paxos, të ndalonte emetimin e monedhës.

WSJ: Tether përdorte dokumente të rreme

Sipas Wall Street Journal (WSJ), kompanitë që mbështesin monedhën më të madhe të qëndrueshme në botë, Tether, përdorën dokumente të rreme për të ndihmuar kompaninë e saj mëmë të futej në sistemin bankar. Gazeta shtoi gjithashtu se Departamenti i Drejtësisë së SHBA-së po heton aktualisht Tether. Tether u kundërpërgjigj me një deklaratë duke thënë se raporti i WSJ ishte tërësisht i pasaktë dhe mashtrues.

Binance merret në pyetje për praktika ilegale

Tre senatorë amerikanë, të udhëhequr nga Elizabeth Warren, i kanë kërkuar Binance të sigurojë dokumentacionin në lidhje me praktikat e paligjshme të biznesit. Duke iu drejtuar drejtpërdrejt CEO-s Changpeng Zhao, ligjvënësit thanë se veprimet kanë vënë në pikëpyetje legjitimitetin e biznesit dhe sigurinë e aseteve të klientëve. Binance përballet me hetime të shumta nga rregullatorët pas rënies së bursës së kriptove FTX.

Yuga Labs lançoi NFT-të e bazuara në Blockchain-in e Bitcoin-it

Ekipi që qëndron pas NFT-ve jashtëzakonisht të njohura Bored Ape Yacht Club, Yuga Labs lançoi një koleksion të ri të NFT-ve në Blockchainin e Bitcoin-it. Firma zbuloi një koleksion të kufizuar me 300 pjesë në Satoshis në Blockchain-in e Bitcoin-it. Koleksioni i quajtur Twelvefold eksploron marrëdhënien midis kohës, matematikës dhe ndryshueshmërisë.

Apple pengon zhvillimin e aplikacionit celular të Uniswap

Uniswap Labs, zhvilluesit pas bursës më të madh të decentralizuar në botë, ka plane të lançojë një portofol kriptomonedhash për përdoruesit e iPhone, por Apple po refuzon të mbështesë idenë. Një zëdhënës i Uniswap tha se Apple nuk do të japë ende dritën jeshile për lançimin, por atyre nuk u është thënë pse, edhe pse ekipi i është përgjigjur të gjitha pyetjeve dhe shqetësimeve të Apple.

Solana zotohet për përmirësim pas ndërprerjes

Solana Labs është zotuar të bëjë përmirësime për të siguruar besueshmërinë e rrjetit, pasi Blockchaini përjetoi një ndërprerje tjetër pas përditësimit të javës së kaluar. Prodhimi i bllokut në Blockchain u ndal, që do të thotë se transaksionet nuk u përpunuan dhe asetet e kriptove të përdoruesve nuk mund të zhvendoseshin. Bashkëthemeluesi pranoi se çështjet e fundit e bënë të qartë se si mbajtja e stabilitetit gjatë përditësimeve mbetet një sfidë.

Raporti i Coinbase tregon se 20% e amerikanëve zotërojnë kriptomonedha

Një sondazh në SHBA i porositur nga Coinbase sugjeron që 20% e të rriturve në amerikë aktualisht zotërojnë kripto dhe 29% planifikojnë të blejnë ose tregtojnë kripto në 12 muajt e ardhshëm. Coinbase tha se shumica dërrmuese e amerikanëve duan të shohin sistemin financiar të përditësuar pasi janë të frustruar nga financat tradicionale dhe shumë besojnë se kripto mund të jetë një zgjidhje.

60760cd9-d5f0-404b-b516-b6434773b148-image.png

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...