Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk ndryshon logon e Twitter me atë të Doge. Për vite me radhë çdo Mac ka pasur të fshehur Whitepaper-in e Bitcoin-it. Ndërsa Binance vazhdon të zgjerohet pavarësisht shqetësimeve nga rregullatorët. Këto histori dhe më shumë, këtë javë në botën e kriptove.

Elon Musk ndryshon logon e Twitter në Doge

Elon Musk ndryshoi logon e Twitter në atë të Dogecoin, duke bërë që çmimi i monedhës meme të rritet me 20% brenda një dite. Logoja e Dogecoin u shfaq në Twitter dy ditë pasi Musk i kërkoi një gjyqtari të hidhte poshtë një padi që e akuzonte atë për një skemë piramidale.

Çdo Mac e ka të fshehur whitepaper-in e Bitcoin-it

Një teknolog gjeti aksidentalisht një kopje të whitepaper-it të Bitcoin-it të Satoshi Nakamoto në kompjuterin e tij Apple Mac dhe pretendon se një PDF e dokumentit është përfshirë në çdo mac që nga viti 2018. Teknologu Andy Biao thotë se përdoruesit mund të hapin terminalin dhe thjesht të shkruajnë një komandë për gjeje. E provova vetë duke klikuar nëpër dosje në Mac-in tim, dhe po, është atje! – u shpreh ai. Apple nuk ka komentuar mbi zbulimin.

Platforma P2P Paxful pezulloi operacionet e saj

Paxful ka njoftuar se po pezullon operacionet e saj për një kohë të pacaktuar. Bashkëthemeluesi i platformës tregtare të Bitcoin-it të fokusuar në Afrikë, Ray Youssef, përmendi krizën e personelit dhe sfidat rregullatore si arsye për pezullim, por gjithashtu konfirmoi se një padi e ngritur nga një bashkëthemelues i Paxful është një arsye kryesore që e çoi kompaninë drejt pezullimit të operacioneve.

Çmimi i Ethereum-it po rritet përpara një përmirësimi të rëndësishëm

Ethereum po tregtohet në çmimin më të lartë në nëntë muajt e fundit përpara përmirësimit të ri të rrjetit. Pas 12 prillit, një përmirësim në Blockchain-in e Ethereum-it, i quajtur "Shapella", do t'i lejojë zotëruesit të tërheqin monedhat e tyre të cilat i kanë të depozituara (staking). Investitorët do të duhet të përdorin bursa të centralizuara ose protokolle DeFi për të shkëmbyer monedhat e tyre të depozituara.

Binance zgjerohet pavarësisht shqetësimeve rregullatore

Binance do të detyrohet të mbyllë shërbimet e saj të derivateve pasi rregullatorët australianë anuluan licencën e derivateve të Binance. Rishikimi i ASIC erdhi pasi Binance konfirmoi se kishte keqklasifikuar disa investitorë. Pavarësisht çështjeve aktuale ligjore me rregullatorët në mbarë globin, Binance njoftoi se po zgjeron shërbimet në Argjentinë, duke i lejuar përdoruesit të blejnë dhe shesin kripto direkt me monedhën lokale.

NFT-të e Trump rriten mes aktakuzës

Shitjet e koleksioneve dixhitale të Donald Trump u rritën pas lajmit mbi akuzën e tij në Nju Jork. NFT-të e Trump kanë regjistruar një rritje prej 400% në shitje. Koleksioni NFT-ve u lançua nga Trump në mediat sociale në dhjetor me mijëra NFT-i që e përshkruanin atë në shumë forma, duke e përfshirë edhe si Superman.

Studimi i vitit 2022: Investitorët e kriptove nuk paguanin taksa

Firma suedeze tatimore e kriptove, Divly, ka publikuar një raport të ri që vlerëson se vetëm gjysma e investitorëve të kriptomonedhave në mbarë botën kanë paguar taksa për investimet e tyre në vitin 2022. Hulumtimi zbulon se Finlanda është lider në pagimin e taksave për investitorët e kriptove me 4%, e ndjekur nga Australia, Austria dhe Gjermania. SHBA u rendit në vendin e 10-të, ku vetëm 1.62% e investitorëve të saj paguajnë tatimin mbi kriptomonedhat.

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Tether investon në pajisijet e prodhimit të Bitcoin-eve. Një status rreth XRP ETF manipulon tregun. Fonidi i pensioneve i Koresë së Jugut investon në...