Lajme të mira këtë javë për kriptomonedhat

Lajme të mira këtë javë për kriptomonedhat

Posted on July 17, 2023 by Vial

Altcoin-et rriten pas fitores së Ripple ndaj SEC. Google lejon NFT-të në PlayStore. Indonezia lançon Bursën Kombëtar të Kriptomonedhave ndërsa dokumente konfidenciale zbulojnë masterplanin e Evropës për kriptomonedhat. Këto histori dhe më shumë, këtë javë në botën e  kriptomonedhave.

Altcoin-et u rritën pas vendimit në lidhje me Ripple

Altcoins u rritën më shumë se Bitcoin-i këtë javë pasi një vendim i gjykatës federale në lidhje me XRP nxiti një rritje të gjerë të tregut të kriptomonedhave. Shkalla e dominimit të Bitcoin ra me 2%, rënia më e madhe njëditore që nga qershori i kaluar. Altcoins përtej XRP, si Solana, MATIC dhe ADA e Cardano-s, të gjitha u rritën konsiderueshëm.

Ripple shënon fitore të pjesshme ndaj SEC

XRP u rrit 80% pasi një gjykatës federal në Nju Jork vendosi se XRP, nuk ishte një ‘security’ kur u shit për publikun e gjerë, duke shënuar një kthesë vendimtare në betejën gjyqësore trevjeçare midis Ripple Labs dhe SEC. Bursat kryesore të kriptomonedhave si Coinbase dhe Gemini kanë deklaruar se do të ri-listojnë tokenin.

Google lejon NFT-të në aplikacionet në PlayStore

Google do të fillojë mbështetjen për NFT-të në aplikacionet në PlayStore për pajisjet Android. Ndryshimi do t’i lejojë përdoruesit të fitojnë dhe të bëjnë transaksione me koleksione dixhitale. Në një njoftim, gjigandi i teknologjisë tha se Google Play tashmë pret një sërë aplikacionesh të lidhura me Blockchain dhe pret që NFT-të të krijojnë përvoja dixhitale më tërheqëse në të ardhmen.

Themeluesi i Celsius arrestohet për mashtrim

Alex Mashinsky, themeluesi dhe ish-shefi ekzekutiv i firmës së falimentuar të kriptomonedhave Celsius Network, është arrestuar. Ish-CEO është akuzuar për gënjeshtra në lidhje me modelin e biznesit të firmës së tij dhe ka mashtruar klientët në lidhje me rreziqet e përfshira në investimin duke përdorur Celsius. FTC njoftoi gjithashtu një shlyerje prej 4.7 miliard dollarësh kundër bursës e cila do të paguhet pas procedurave të falimentimit.

Binance shkarkon1000 punonjës mes hetimeve në SHBA

Binance ka shkarkuar 1000 punonjës gjatë javëve të fundit pasi bursa përballet me padi nga SEC dhe një hetim nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së. Një zëdhënës i Binance tha se është bërë e qartë për kompaninë se duhet të përqendrohet në densitetin e talenteve për të qëndruar e shkathët dhe dinamike për ciklin e ardhshëm në botën e kriptomonedhave.

Indonezia lançon Bursën Kombëtar të Kriptomonedhave

Qeveria e Indonezisë po ecën përpara me planet e saj për të nisur një bursë kombëtare të kriptomonedhave, e cila do të ishte e vetmja platformë që lejon transaksionet e kriptomonedhave në vend. Agjencia rregullatore financiare planifikon të kufizojë shitjet e kriptomonedhave vetëm për transaksionet lokale, duke i mbajtur ato në përputhje me zhvillimet e tregut ndërkombëtar.

BlackRock deklaroi se kërkesa për kriptomonedhat tejkaloi kërkesën për monedhat ndërkombëtare

CEO i BlackRock, Larry Fink, vuri në dukje interesin në rritje të klientëve ndaj kriptomonedhave, duke thënë se BlackRock ka një përgjegjësi për të demokratizuar investimet. Për sa i përket kriptomonedhave, Fink tha, “ajo ka një vlerë diferencuese kundrejt klasave të tjera të aseteve, por më e rëndësishmja, sepse është aq ndërkombëtare sa do të kapërcejë çdo monedhë.”

Zbulohet plani i qeverisjes globale të kriptomonedhave të BE-së

Një dokument i Bashkimit Evropian ka treguar se liderët e BE-së duan të krijojnë një sistem të qeverisjes globale për kriptomonedhat. Dokumenti i Komisionit Evropian citon përfitimet e aseteve dixhitale për kujdesin shëndetësor, arsimin dhe kulturën dhe thotë se ndryshimi i ri teknologjik mund të përfshijë forma të reja të qeverisjes globale, ndoshta duke përfshirë përdorimin e organizatave autonome të decentralizuara (DAO). BE-ja bën thirrje për angazhim ndërkombëtar në çështjet e standardeve teknologjike, identitetit, censurës dhe mbikëqyrjes.

Posted under: News