Lajmet kryesore këtë javë në industrinë e kriptomonedhave

Lajmet mbi fondet ETF shkaktojnë luhatje të çmimeve të kriptomonedhave, Kraken do të ofrojë tregtimin e aksioneve për përdoruesit e tij. MicroStrategy blen 5500 BTC, ndërsa çmimi i MakerDAO (MKR) rritet pas investimeve në bonot e thesarit të SHBA-së. Këto histori dhe më shumë, këtë javë në botën e kriptomonedhave.

Lajme mbi ETF lëvizin tregun e kriptomonedhave

Zhvillimet mbi fondet ETF patën ndikime të përziera në tregun e kriptomonedhave këtë javë. Valkyrie zbuloi strategjinë e saj për të ofruar akses në tregtimin e derivateve të Ethereum-it, lajm që solli rritje të kriptomonedhës. Megjithatë, çmimi i Bitcoin u ul pasi rishikimet e Bitcoin ETF u përballën me vonesa mes shqetësimeve të afërta të mbylljes së qeverisë së SHBA-së. Sidoqoftë, Bitcoin e mbylli muajin pozitivisht, duke shënuar shtatorin e parë pozitiv që nga viti 2016.

Drejtuesit e kompanive të kriptove në SHBA takohen në Capitol Hill

Dhjetra drejtues të kompanive të kriptove u takuan me ligjvënës në Capitol Hill, si pjesë e një fushate bazë të organizuar nga Coinbase për të ofruar qartësi rregullatore për industrinë. Si pjesë e një fushate më të madhe, Coinbase synon të mobilizojë 52 milion pronarët amerikanë të kriptove për t'u bërë thirrje kongresmenëve të tyre të mbështesin legjislacionin pozitiv të kriptove nëse duan votat e tyre në zgjedhjet e 2024 në SHBA.

Kraken do të ofrojë tregtimin e aksioneve

Bursa kryesore e kriptove në SHBA, Kraken, synon të zgjerojë shërbimet e saj duke përfshirë tregtimin e aksioneve dhe fondeve ETF. Bursa planifikon të nisë shërbimet e saj tregtare në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2024, përmes një divizioni të quajtur Kraken Securities. Licencimi nga autoritetet rregullatore të SHBA-së dhe licencat tashmë të mbajtura në Mbretërinë e Bashkuar do ta lehtësonin këtë zgjerim për të konkurruar drejtpërdrejt me Robinhood.

Arrestohet bashkëthemeluesi i 3AC

Su Zhu, bashkëthemeluesja e fondit të falimentuar Three Arrows Capital, u arrestua në Singapor teksa po largohej nga aeroporti. 3AC dikur menaxhonte asete me vlerë 10 miliard dollarë, duke e bërë atë një nga fondet më të spikatura në industrinë e kriptomonedhave në botë. Në vitin 2022, firma paraqiti kërkesën për falimentim pasi një rënie e kriptomonedhave e shoqëruar me investime me rrezik të lartë nga 3AC dëmtoi rëndë kapitalin e saj, duke e lënë atë të paaftë për të shlyer huadhënësit e saj.

Chase Bank ndalon klientët të kryejnë transaksione përmes kriptomonedhave në Mbretërinë e Bashkuar

Banka e shitjes me pakicë e JPMorgan, Chase po bllokon klientët në Mbretërinë e Bashkuar për të kryer transaksione përmes kriptomonedhave për shkak të mashtrimeve në rritje. Banka përmendi një rritje të mashtrimeve të lidhura me kriptografinë si arsyen e vendimit të saj për të ndaluar blerjet e aseteve dixhitale me kartat e debitit Chase, ose transferimet në platformat e kriptomonedhave nga llogaritë e Chase. Chase bashkohet me Natwest dhe Santander në kufizimin e aksesit të kriptomonedhave në Mbretërinë e Bashkuar.

MicroStrategy rifillon blerjen e Bitcoin-eve

Një nga korporatat më të mëdha në botë, MicroStrategy ka rifilluar blerjen e Bitcoin-eve, duke blerë gati 5,500 BTC për 150 milion dollarë. Investimi i kompanisë, që arrin në 4.7 miliard dollarë, tani kap vlerën e 4.1 miliard dollarëve. Tashmë MicroStrategy zotëron 160,000 Bitcoin me një çmim mesatar prej pak më pak se 30,000 dollarë për monedhë.

Bonot e thesarit amerikan çojnë në rritje të çmimit të MKR

Tokeni MKR ka shijuar një rritje të çmimit prej 45% në vetëm katër javë falë investimeve të MakerDAO në letrat afatshkurtra të thesarit të SHBAsë, të cilat tani po japin mbi 5%. MakerDAO është një nga protokollet më të mëdha të huadhënies së kriptomonedhave dhe emetuesi i monedhës së qëndrueshme DAI. MakerDAO tani ka investuar më shumë se 2 miliard dollarë të rezervave të tij në thesaret e SHBA-së.

CEO i ri i Napster ka plane për të integruar kriptomonedhat

CEO i ri i Napster, Jon Vlassopulos, zbuloi planet për të integruar kriptomonedhat në të ardhmen e platformës, pasi rrjeti i blockchain Algorand është ndër pronarët e rinj të platformës. Vlassopulos beson se strategjia e Napster do të lulëzojë duke përdorur teorinë e "1000 fansave të vërtetë", duke sugjeruar që entuziastët e muzikës do të paguanin më shumë për akses më të gjerë dhe përvoja më të mira.

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Miratohen aplikimet për Bitcoin ETF, por ky miratim nisi më pare me një lajm të rremë. Një përditësim i ri po diskutohet për Ethereum, ndërsa SEC ka...

Bitcoin ETF miratohet zyrtarisht nga SEC

Komisioni i Shkëmbimit dhe Letrave me Vlerë i SHBA-së ka miratuar zyrtarisht fondet e para të tregtueshme të rregulluara në Shtetet e Bashkuara të...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk shkakton polemika si pasojë të një citimi të gabuar gjatë prezantimit të BitKey të Dorsey. Coinbase ju lejon të dërgoni para përmes mediave...