Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme të kësaj jave

Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme të kësaj jave

Posted on October 9, 2023 by Vial

Imazhet e publikuara zbulojnë portofolin e ri harduerik të Block. Kompanitë e kriptomonedhave po vërshojnë në Singapor. Fillon gjyqi për SBF dhe FTX-in. JPMorgan deklaron se Ethereum është më i centralizuar se kurrë më parë. Këto histori dhe më shumë, këtë javë në botën e kriptomonedhave.

Zbulohet portofoli i BitKey

Imazhet e reja të BitKey janë zbuluar, duke ndezur pritjen për lançimin e ardhshëm beta të produktit. Bitkey është portofol hardueri Bitcoin-i I cili po zhvillohet nga Jack Dorsey’s Block dhe përmban një dizajn unik gjashtëkëndor me një sensor të integruar të gjurmëve të gishtërinjve për siguri. Block nuk ka komentuar mbi statusin e tij, por në qershor ata njoftuan se testuesit beta mund të aplikojnë për të marrë një nga pajisjet falas.

Fillon gjyqi për SBF dhe FTX

SBF dhe FTX u bënë përsëri kryefjalë në botën e kriptomonedhave me fillimin e gjyqit. Avokati i tij mbrojtës, Mark Cohen, pohoi se SBF veproi me mirëbesim, pa qëllim për të mashtruar ose vjedhur; por gjyqtarët shpresojnë që bindja e Bankman-Fried të ofrojë prova të mëtejshme se ishin veprimet e tij, dhe jo teknologjia thelbësore e aseteve dixhitale, fajtorë për situatën.

Ripple fiton licencën për të zgjeruar veprimtarinë e tij në Singapor

Autoriteti Monetar i Singaporit i ka dhënë Ripple një licencë të plotë për të zgjeruar shërbimin e tij. Ndërsa theksoi prakticitetin e zgjidhjeve të kriptomonedhave për bizneset dhe institucionet financiare, njoftimi i Ripple e quajti një hap të rëndësishëm drejt adoptimit më të gjerë të aseteve dixhitale. Ripple shënoi një tjetër fitore, këtë herë në Shtetet e Bashkuara, pasi gjyqtarja e qarkut Analisa Torres mohoi apelin e SEC në rastin e saj kundër Ripple.

Coinbase merr licencën e institucionit të pagesave

Coinbase njoftoi këtë javë se edhe ajo ka marrë një licencë të Institucionit të Madh të Pagesave në Singapor. Në një deklaratë, Coinbase tha se Singapori është “një treg jetik” për biznesin e tij dhe licenca i mundëson firmës të zgjerojë shërbimet Digital Payment Token si për individët ashtu edhe për institucionet në Singapor.

Meta vazhdon betejat mbi mashtrimet përmes kriptomonedhave

Kompania mëmë e Facebook-ut, Meta, ka lëshuar një thirrje për miliarderin australian Andrew Forrest në një betejë ligjore për një mashtrim përmes reklamave të kriptomonedhave. Avokatët nga Meta kanë kërkuar 20 kategori dokumentesh pasi akuzuan ekipin ligjor të Forrest për mbajtjen e dokumenteve përkatëse për procedurat ligjore, ku Meta përballet me akuza për adresim joadekuat të reklamave për mashtrim që shfaqin imazhet e miliarderit dhe australianëve të tjerë të shquar.

JPMorgan: Ethereum më i centralizuar se kurrë më parë

Banka e investimeve JP Morgan thotë se Ethereum është bërë më i centralizuar që nga Merge. Centralizimi në rritje i Ethereum është i lidhur me popullaritetin në rritje të depozitimeve (staking) pasi përqendron kontrollin në duart e disave. Disa preferojnë platforma të decentralizuara të depozitimeve si Lido, por një rritje e popullaritetit në tyre do të mbart me vete rrezikun e rihipotekimit, i cili do të përdorte të njëjtat tokena si kolateral për hua të shumta nëpër protokolle të ndryshme DeFi.

Platforma e mediave sociale DeFi u hakerua

Platforma popullore e decentralizuar e mediave sociale Friend.Tech u vu në shënjestër të hakerëve edhe një herë. Hakeri i vetëm arriti të largohej me Ethereum me vlerë 385,000 dollarë në më pak se 24 orë përmes një sërë sulmesh. Ndërsa ky incident i veçantë rezultoi në një vjedhje të 234 ETH, i njëjti haker vodhi 109 ETH në një sulm të mëparshëm.

Satoshi Nakamoto është rikthyer në X

Llogaria X e @satoshi, e lidhur me krijuesin pseudonim të Bitcoin është riaktivizuar përsëri që nga viti 2018, duke ndezur kuriozitet. Ish-llogaria në Twitter thuhet se operohet nga përdoruesi Andy Rowe, i cili bëri një postim të fundit në të cilin diskutohej Bitcoin-i dhe Whitepaper-i tij. Komuniteti i kriptomonedhave i ka kërkuar Elon Musk të heqë llogarinë për shkeljen e kushteve të platformës për përdorimin e identiteteve mashtruese.

Posted under: News