Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

CZ dhe Binance pranojnë fajësinë, duke rënë dakord për gjoba me vlerë miliarda dollar. Kraken përballet me një tjetër padi të re. JP Morgan deklaron se zgjidhja e rastit me Binance do të sjell lajme të mira për industrinë e kriptomonedhave. Këto histori dhe më shumë, këtë javë në botën e kriptomonedhave.

Binance dhe CEO CZ pranojnë fajësinë

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka rënë dakord për një marrëveshje me Binance pasi ajo u deklarua fajtore për akuzat për pastrim parash, transmetim të palicensuar parash dhe shkelje të sanksioneve. Si pjesë e marrëveshjes, Binance ka rënë dakord të paguajë gjoba me vlerë 4.3 miliard dollarë. Changpeng Zhao ka dhënë dorëheqjen si CEO i bursës dhe po përballet me 10 vite burg.

Çmimi i Bitcoin luhatet nga lajmet lidhur me Binance

Pas një jave të paqëndrueshme, tregu i kriptomonedhave u rrit, duke treguar forcë në këtë trend rritës. Konfirmimi i lajmit për pranimin e fajësisë së Binance dhe gjobën prej 4.3 miliard dollarësh tronditën për pak kohë tregjet, duke përfshirë një rënie të shpejtë prej 6% për Bitcoin-in por brenda 24 orëve, çmimi i BTC rifitoj vlerën bazë të tij dhe vazhdoi më lart.

Zgjidhja e problemeve me Binance do të thotë lajm të mirë për kriptot

Banka e investimeve, JPMorgan thotë se rezultatet nga rasti i Binance do të sjellin lajme pozitive në sektorin e kriptove, pasi kjo do të eliminojë rrezikun e mundshëm sistemik nga një kolaps hipotetik i Binance. Për më tepër, shumë komentues të industrisë besojnë se zgjidhja e Binance me Shtetet e Bashkuara është pengesa përfundimtare në rrugën drejt aprovimeve të Bitcoin ETF.

Kraken përballet me një padi të re

Bursa kryesor e kriptomonedhave Kraken, përballet me një padi të SEC për funksionimin si një bursë e paregjistruar letrash me vlerë. Kraken thotë se ka në plan të mbrojë qëndrimin e saj. Duke u përplasur me shtytjen e SEC për mbikëqyrjen federale, Kraken deklaroi "Veprimi i Kongresit nga ligjvënësit e zgjedhur, jo zbatimi i agjencisë, është rruga e duhur për krijimin e ligjit të ri...". Ish-CEO i Kraken, Jesse Powell, paralajmëroi firmat e tjera të kriptomonedhave që nëse nuk mund të përballojnë një padi prej 100 milion dollarësh, më mirë të largohen nga SHBA.

Tether bashkëpunon me Shërbimin Sekret Amerikan

Emetuesi USDT, Tether, ka ngrirë 225 milion dollarë të lidhura me një grup trafikimi njerëzor në Azinë Juglindore. Duke vepruar në bazë të një kërkese të Shërbimit Sekret të SHBA-së, Tether bashkëpunoi në një hetim njëmujor me DOJ dhe OKX Exchange, ku tokenat e ngrira ishin të lidhura me një sindikatë ndërkombëtare të trafikimit të qenieve njerëzore të përfshirë në një mashtrim global.

Miliona të vjedhura në hakimin e HTX

Rreth 115 milion dollarë deri më tani janë vjedhur nga hakerat që kanë shfrytëzuar dy platforma të kriptomonedhave të lidhura me sipërmarrësin Justin Sun. HTX, i njohur më parë si Huobi dhe Heco Chain, ishte në shënjestër të hakerëve që vodhën kriptomonedha me vlerë përkatësisht 30 milion dollarë dhe 85 milion dollarë. Cmimi i tokenit HBTC ra mbi 5% brenda 24 orëve nga zbulimi i hakimit.

Ekspozohen prodhuesit sekret të kriptomonedhave

Forbes ka zbuluar faqet sekrete të prodhuesve të Bitcoin-it në Butan duke përdorur imazhe satelitore, duke zbuluar operacione shtetërore në qytete të. Agjencia qeveritare që mbikëqyr sipërmarrjet e kriptomonedhave të Butanit nuk zbuloi detaje, por konfirmoi ekzistencën e tyre. Operacionet e prodhuesve, vendimtare për Butanin mes të ardhurave në rënie, mbeten disi klandestine, duke ngritur pyetje në lidhje me ndikimin e tyre financiar në të ardhmen.

Përdoruesi i Bitcoin paguan tarifa me vlerë miliona dollarë

Të dhënat kanë zbuluar një incident tronditës ku një përdorues i Bitcoin pa dashje pagoi një tarifë prej 83.65 BTC, që arrin në një gabim të kushtueshëm prej 3.1 milion dollarë, për një transaksion të vetëm. Gabimi ndodhi në një bllok të minuar nga Antpool, duke shënuar tarifën më të lartë të regjistruar ndonjëherë në Blockchain-in e Bitcoin-it. Zgjidhja për gabimin e përdoruesit mbetet e paqartë.

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Miratohen aplikimet për Bitcoin ETF, por ky miratim nisi më pare me një lajm të rremë. Një përditësim i ri po diskutohet për Ethereum, ndërsa SEC ka...

Bitcoin ETF miratohet zyrtarisht nga SEC

Komisioni i Shkëmbimit dhe Letrave me Vlerë i SHBA-së ka miratuar zyrtarisht fondet e para të tregtueshme të rregulluara në Shtetet e Bashkuara të...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk shkakton polemika si pasojë të një citimi të gabuar gjatë prezantimit të BitKey të Dorsey. Coinbase ju lejon të dërgoni para përmes mediave...