Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Elon Musk shkakton polemika si pasojë të një citimi të gabuar gjatë prezantimit të BitKey të Dorsey. Coinbase ju lejon të dërgoni para përmes mediave sociale. Roobinhood zgjeron shërbimet e kriptomonedhave në vendet e BE-së ndërsa Zvicra rrit adoptimin e kriptomonedhave në vend. Këto histori dhe më shumë, këtë javë në industrinë e kriptomonedhave.

Bitcoin u rrit si pasojë e thashethemeve rreth normës së interesit

Ndërsa u përhapën thashethemet se Fed mund të ulte normat e interesit, Bitcoin u rrit në vlerën e tij më të lartë në 20 muaj, duke shënuar një rritje me 17% në një javë të vetme. Entuziazmi i investitorëve të kriptomonedhave u pa dukshëm krahasuar me investitorët e aksioneve dhe aseteve të tjera. Midis Altcoin-eve u pa rritja e çmimit të ADA këtë javë pasi hyri në top 10 për sa i përket vlerës totale të bllokuar, ose TVL, i cili është një tregues i rëndësishëm për angazhimin dhe interesin për një ekosistem DeFi.

Elon Musk shkakton reagime të forta

Elon Musk tërhoqi vëmendjen duke komentuar për portofolin e ri Bitcoin të Jack Dorsey, Bitkey. Dorsey zbuloi portofolin e harduerit, i cili është i disponueshëm në 95 vende. Citimi i gabuar i Musk, duke thënë "Jo çelësat tuaj, jo portofolin tuaj", shkaktoi korrigjim të gjerë nga komuniteti i kriptomonedhave. Fraza e saktë është "jo çelësat tuaj, jo monedhat tuaja", e cila thekson rrezikun e besimit të palëve të treta në menaxhimin e fondeve.

Kriptomonedhat mund të transferohen përmes rrjeteve sociale

Coinbase Wallet prezantoi transferime më të lehta dhe më të shpejta parash duke përdorur lidhje të përbashkëta nëpër platformat e mediave sociale. Përdoruesit nga WhatsApp, iMessage dhe Telegram; si dhe aplikacionet e mediave sociale si Instagram, Snapchat dhe TikTok tani mund të dërgojnë fonde globalisht falas përmes Coinbase Wallet thjesht duke ndarë një link, duke thjeshtuar transaksionet midis miqve dhe familjes.

Investimi në Bitcoin i El Salvadorit shpërblehet

Presidenti i El Salvadorit Nayib Bukele festoi investimin e vendit në Bitcoin, pasi portofoli tani është me një fitim prej 3.6 milion dollarë. Bukele hodhi poshtë kritikat e medias, duke shpalosur një program të quajtur 'Viza e Lirisë' që ofron shtetësinë salvadorane për një investim ekuivalent prej 1 milion dollarësh në Bitcoin ose Tether, duke synuar të rrisë më tej perspektivat ekonomike në vend.

Robinhood zgjeron shërbimet e kriptomonedhave

Aplikacioni popullor i tregtisë në SHBA, Robinhood prezantoi tregtimin e kriptomonedhave për klientët e BE-së, duke përmendur rregulloret e fuqishme të kriptomonedhave të rajonit si arsye për zgjerimin, në kontrast me SHBA-në, ku ka një kontroll intensiv mbi sektorin e kriptove. Përdoruesit evropianë tani mund të tregtojnë më shumë se 25 kriptomonedha, duke përfshirë Bitcoin dhe Ethereum pa komision.

CEO i JPMorgan sulmon kriptomonedhat

Përsëri, CEO i JPMorgan Chase, Jamie Dimon, shkaktoi polemika duke kritikuar rritjen e tregut të kriptove gjatë një seance dëgjimore të Kongresit të SHBA-së, duke shkuar aq larg sa të avokonte për "mbylljen e tij". Dimon, i cili më parë e quajti Bitcoin-in një mashtrim, përsëriti qëndrimin e tij negativ pavarësisht rritjes së vazhdueshme të çmimeve, ndërsa banka e tij vazhdon të mbështesë sipërmarrjet e kriptomonedhave duke forcuar fort vendin e tij në listën e të larguarve nga fiat.

Zvicra rrit adoptimin e kriptomonedhave

Qyteti i Luganos në Zvicër tani lejon Bitcoin dhe USDT për pagesat e taksave dhe shërbimeve në bashkëpunim me Tether për të rinovuar infrastrukturën financiare duke përdorur teknologjinë Bitcoin. Bitcoin Suisse thjeshton pagesat e faturave për banorët dhe bizneset, duke reflektuar një tendencë në rritje midis bashkive zvicerane, për të ofruar pagesa përmes kriptomonedhave krahas metodave tradicionale.

Rregullim i gabimeve në rrjet mund të sjellin fundin e Bitcoin Ordinals

Një zhvillues i Bitcoin Core zbuloi se një rregullimi i disa gabimeve në rrjet mund të eliminojë Bitcoin Ordinals dhe tokenat BRC-20 që po shkaktojnë bllokim të rrjetit. Luke Dashjr theksoi se tokenët po shfrytëzojnë një dobësi në rrjetin Bitcoin Core dhe ai propozon një rregullim për të ndërprerë funksionimin e tyre duke ruajtur mbishkrimet ekzistuese. Zbatimi i patch-it mund të ndikojë në mbi 46 milion mbishkrime në Blockchain-in e Bitcoin-it.

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Related Posts

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Miratohen aplikimet për Bitcoin ETF, por ky miratim nisi më pare me një lajm të rremë. Një përditësim i ri po diskutohet për Ethereum, ndërsa SEC ka...

Bitcoin ETF miratohet zyrtarisht nga SEC

Komisioni i Shkëmbimit dhe Letrave me Vlerë i SHBA-së ka miratuar zyrtarisht fondet e para të tregtueshme të rregulluara në Shtetet e Bashkuara të...

Ja çfarë ndodhi këtë javë në botën e kriptomonedhave

Sezoni i Altcoin-eve ka nisur zyrtarisht. Aksionet e kompanive, si MicroStrategy dhe Coinbase po lulëzojnë ndërsa banka Standard Chartered pret një...